ZDIEĽAŤ
Majú vši radi špinu? Omyl, milujú čistotu!

Vši u väčšiny ľudí evokujú špinu. Možno práve preto veľa rodičov znepokojuje, keď zistia, že ich ratolesť si ich priniesla domov. Musia čo najskôr oboznámiť školu, vedenie krúžkov či tábora, v ktorých sa dieťa pohybovalo, že ich dieťa je zavšivené a to je pre rodičov nepríjemné. Tvrdenie, že vši sú záležitosťou zanedbanej hygieny a špiny, je len mýtus. Vši majú radi čisté vlasy, preto len ťažko ovplyvníte, či ich vaše dieťa dostane, alebo nie.

Kde a ako môžu deti chytiť vši

Vši napádajú prevažne deti, ale nepohrdnú ani krvou dospelého. Keďže parazitujú len vo vlasoch ľudí, prenášačom je výlučne človek. Vši sa prenášajú prevažne priamym stykom, napríklad dotykom hlavy zavšiveného s novým hostiteľom.

To sa deje predovšetkým v kolektíve, kde sa deti hrajú a dotýkajú, alebo na krúžkoch, kde sa dievčatá češú (mažoretky, tanečné krúžky, gymnastické krúžky, …).

Ideálnym miestom sú aj tábory, kde sa vši ľahko šíria Je úplne jedno, či sa jedná o tábor, na ktorom deti prespávajú, alebo ide o prímestský tábor. Výnimočne sa vši môžu sa prenášať aj prostredníctvom predmetov –⁠ posteľná bielizeň, čiapky, šály, hrebene a iné veci, ktoré sa dotýkajú hlavy a krku.

Voš detská –⁠ malý škaredý parazit

Voš detská dosahuje veľkosť len 2 až 4 mm. Má pieskovú až šedú farbu a vo vlasoch sa ťažko hľadá. Teda až do prvého nasatia. Po nasatí sa jej farba zmení na hnedo červenú. Má oválne telíčko a šesť nôh, ktoré sú zakončené háčikmi, vďaka ktorým pevne drží na vlase. Samička vši dokáže za svoj život naklásť 50 až 150 vajíčok.

Vajíčka sa volajú hnidy a majú bielu alebo žltú farbu. Samička ich kladie na vlase pri pokožke hlavy, aby budúce larvy mali čo najlepší prístup ku krvi. Keďže sú blízko pokožky, ľahko si ich mýlime s lupinami.

Lenže hnidy sa pevne držia na vlase, a to vďaka bielkovinovému lepidlu. Po zhruba 7–⁠11 dňoch vajíčko praskne a vyliahne sa larva (nymfa), ktorá hneď po vyliahnutí saje krv. Po cca 8 dňoch nymfa vyrastie do dospelej vši.

Voš bez krvi môže prežiť aj niekoľko hodín, potom stráca schopnosť sať a umiera na dehydratáciu. Má teda skoro deň na to, aby si našla nového hostiteľa. Voš nelieta ani neskáče, takže keď sa stretnete so zavšiveným človekom, nemusíte sa báť, že sa na vás z neho premiestni. Aj keď má táto voš prívlastok detská, nenapáda len deti. Nerozlišuje vek ani hygienické návyky. Šíri sa prevažne v kolektívoch a práve deti sa najviac a najčastejšie spolu združujú.

Majú vši radi špinu? Omyl, milujú čistotu!

Povinná výbava na dovolenku či do tábora

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam na dovolenke či v tábore, je potrebné myslieť na to, aby ste okrem plaviek mali zbalenú aj lekárničku.

Každá mamička určite myslí na to, aby mala v kufry Kinedryl, Paralen, Framykoin či Fenistil. Okrem liekov sa v cestovnej lekárničke určite hodí mať aj prípravok na prevenciu alebo liečbu vší.

Nie je nič nepríjemnejšie než stráviť dovolenku či pobyt v tábore v karanténe so zavšivenou hlavou. Je pravdou, že veľa prípravkov nezaberie vôbec, alebo zaberú až po niekoľkých týždňoch, ale čím skôr sa proti nim bojuje, tým ľahšie je možné sa ich zbaviť.

Našťastie v dnešnej dobe už existujú modernejší, efektívnejší a hlavne spratnejší pomocníci, ktorí vás dokážu tejto pliagy zbaviť. Napríklad špeciálny hrebeň s názvom Čarovný všiváčik, ktorý strčíte aj do vrecka a zaberá omnoho viac a rýchlejšie ako väčšina prípravkov.

Vši si časom na rozličné prípravky získali toleranciu, preto je čoraz ťažšie sa ich pomocou nich zbaviť. Najlepší spôsob je stále mechanický.

Prevencia proti všiam

Ak sa obávate rizika, že by ste vy alebo vaše deti mohli niekde chytiť vši, môžete sa poistiť preventívnymi opatreniami. Na trhu nájdete prírodné prostriedky alebo spreje, ktoré vši odpudzujú.

Z tých prírodných sú ideálne napríklad esenciálne oleje na silicovom základe. Jeden z najúčinnejších je eukalyptus citrónovonný. Stačí pár kvapiek do vlasov.

Okrem olejov sú voľne dostupné aj repelenty na vlasy s obsahom esenciálnych olejov. Po aplikácii účinkujú až 8 hodín a nemastia hlavu tak, ako oleje.

Najvhodnejšie je zakúpiť tieto prípravky v e-shope. Na internete je väčší výber, nemusíte nikam chodiť, a zároveň si môžete k danému prípravku pozrieť recenzie od zákazníkov.

Boj proti protivníkom – vši

Ako zistíte, že vaše dieťa si z kolektívu donieslo „darček“ v podobe vší? Je to jednoduché. Dieťa neobvykle svrbí hlava, má začervenanú pokožku prevažne v miestach, kde končia vlasy na krku, v okolí uší či ofiny.

Ak pri pokožke nájdete malé biele bodky (cca 1 mm), vytiahnite ich pomocou prstov a skúste z prsta sfúknuť. Ak zostanú prilepené na prste, nejedná sa o lupiny, ale o hnidy, ktoré sú obalené bielkovinovým lepidlom.

Keď zistíte, že má vaše dieťa hnidy alebo vši, okamžite konajte. Je potrebné urýchlene kontaktovať školu, vedenie krúžkov či tábora alebo inej skupiny, kde sa dieťa v posledných dňoch pohybovalo, a všetkým skontrolovať hlavy.

Na vykynoženie tohto nepríjemného parazita existuje na trhu veľa rôznych prípravkov. Pozor však na výber toho správneho. Veľa z nich funguje len málo alebo vôbec.

K dispozícii sú chemické aj prírodné prípravky. Vyberajte tie, ktoré sú na báze silikónových ojelov. Bohužiaľ, väčšina prípravkov zabije len dospelé jedince. Obzvlášť hnidy sú proti prípravkom odolné.

Najúčinnejšie je proti všiam bojovať mechanicky, čiže vyčesávaním. Na to existujú špeciálne hrebene so zúbkami hneď vedľa seba tzv. všiváčiky, aby sa vši a hnidy dali čo najlepšie vyčesať. Patentovaný hrebeň s názvom Čarovný všiváčik, dokáže vďaka svojim zubom, na ktorých sú mikrošpirály, spoľahlivo zachytiť vši vo všetkých štádiách vývinu a hneď na prvýkrát. Jedná sa o hrebeň, ktorý je jediný svojho druhu.

Nepodceňujte vši a riešte problém hneď na začiatku. Tento malý parazit môže narobiť veľa škody. Ak by ste odvšivenie neriešili, vši by sa množili a spôsobovali veľa nepríjemností. Zbavte sa ich rýchlo a efektívne a keď zistíte, že ich máte doma, upozornite na to kolektív a okolie, v ktorom sa zavšivená osoba pohybovala.

 

https://unsplash.com/photos/owlOF-GTtEc

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Headlice.jpg

 

https://pxhere.com/en/photo/1435367

 

https://www.vsivacik.sk/carovny-vsivacik-nit-free-terminator/