ZDIEĽAŤ
Chorvátsko trochu inak: Trasy pre trekerov v okolí Splitu
Chorvátsko trochu inak: Trasy pre trekerov v okolí Splitu

Chorvátsko je väčšine ľudí známe vďaka nádherným plážam a malebným prímorským mestečkám. Pre milovníkov prírody a turistiky táto krajina ponúka oveľa viac ako len more a pláž. Skúste tento rok vymeniť dovolenku pri mori za dovolenku poznávaciu. Napríklad vyrazte do okolia Splitu, ktoré je pokladnicou prírodných krás a terénu ideálneho pre pohodový treking. Kde sa vybrať v Splite na túru?

Marjan Hill

Marjan Hill je vrchol nachádzajúci sa priamo pri Splite. Je miestom, kde môžete podniknúť krátke a stredne náročné treky vhodné aj pre deti. Túru si naplno užijete vďaka nádherným výhľadom na Split, morské zátoky a okolité ostrovy. Trasy sú dobre značené a vedú cez husté borovicové lesy až k vrcholom, kde sa nachádzajú malé kaplnky a pamätníky. Pre túto trasu sú vhodné ľahké turistické topánky, ktoré vám poskytnú pohodlie počas celého dňa.

Mosor Mountain

Krátkou jazdou od Splitu sa dostanete k pohoriu Mosor. Výstup na vrchol je náročnejší, ale stojí za to vďaka panoramatickým výhľadom. Najobľúbenejšou trasou je výstup na vrchol Veliki Kabal, ktorý sa nachádza vo výške 1 339 metrov nad morom. Odmenou za pár litrov potu je výhľad na celú Dalmáciu a ostrovy v okolí. Ako obutie sa odporúča kvalitná turistická obuv, ktorá poskytuje dobrú oporu a trakciu na kamenistom teréne.

Kozjak Mountain

Pohorie Kozjak sa rozprestiera severne od Splitu a ponúka rôzne trekingové trasy s nádhernými výhľadmi na dalmatínske pobrežie a ostrovy. Jednou z najobľúbenejších trás je výstup na vrchol Sv. Jure (676 m), kde sa nachádza malá kaplnka. Ako na dlani sa pred vami ocitne Split a Kaštela. Trasa je stredne náročná a vhodná pre všetkých milovníkov prírody. Pre pohodlný zážitok je ideálna pánska a dámska turistická obuv, ktorá je navrhnutá tak, aby poskytovala podporu a pohodlie aj na dlhších trasách.

Biokovo Nature Park

Prírodný park Biokovo, ktorý sa nachádza približne hodinu jazdy od Splitu, je rajom pre trekerov. Jeho najvyšší vrchol je Sveti Jure (1 762 m), ide o druhé najvyššie pohorie v Chorvátsku. Park ponúka množstvo dobre značených trás, ktoré vedú cez rôzne typy terénu – od hustých lesov po skalnaté vrcholy. Výstup na Sveti Jure je náročný, ale bonus v podobe panoramatického výhľadu na Makarskú riviéru a ostrovy vás nadchne.

Omiška Dinara

Omiška Dinara sa nachádza južne od Splitu a je ďalším skvostom pre trekerov. Táto trasa vás zavedie na vrchol Kula (864 m) odkiaľ budete mať nádherný výhľad na mesto Omiš, rieku Cetina a Jadranské more. Trasa je stredne náročná a rozmanitá vďaka meniacim sa scenériám, pevnostiam a historickým pamiatkam.

Autor: Gabriela Kudláčová