ZDIEĽAŤ
7 tipov, čo vidieť v lete počas plavby jachtou v Chorvátsku
7 tipov, čo vidieť v lete počas plavby jachtou v Chorvátsku

Plavba na jachte v Chorvátsku ponúka nespočetné množstvo krásnych miest a ostrovov. Je ťažké si vybrať, kam sa pozrieť a zostaviť program. Preto sme pre vás pripravili zoznam 7 tipov na miesta, pamiatky či pláže, ktoré počas plavby v Chorvátsku musíte vidieť.

1. Kornat

Severne od Splitu sa nachádza Kornat, najväčší zo 140 ostrovov Kornatského súostrovia. Súostrovie je známe tým, že väčšina ostrovov sú chránenými národnými parkami. Plavba, či už ste vybrali jachty na predaj, alebo dali prednosť katamaránu, ponúka úžasné výhľady na koralové útesy. Po zakotvení si vychutnajte západ slnka pri ochutnávaní pečených morských plodov v miestnych reštauráciách.

2. Korčula

Ostrov Korčula je známy svojimi vinicami a malebnými dedinkami. V oblasti Lumbarda môžete ochutnať vína v rodinných vinárstvach. Starobylé hradby a terakotové strechy Korčuly pripomínajú malý Dubrovník, ale bez davu turistov. Nezabudnite navštíviť zlatú pláž Pupnatska Luka na južnom pobreží, kde nájdete dve vynikajúce reštaurácie podávajúce čerstvé morské plody.

3. Mljet

Tichý ostrov Mljet je najjužnejším z chorvátskych Dalmatských ostrovov. Ak sa k ostrovu doplavíte, čaká vás súkromný raj. Mljet ponúka nádhernú prírodu, jazerá a pokojné pláže. Na ostrove sa nachádza národný park Mljet, kde môžete obdivovať dve sladkovodné jazerá a kláštor na malom ostrove uprostred jedného z nich. Je čas objednať lode na predaj a prenájom, aby ste už dnes mohli rezervovať miesto v maríne.

4. Vis

Ostrov Vis je miestom, kde sa nachádza pamiatka  Stari Grad Plain zapísaná v zozname UNESCO. Obdivujte staroveké pamiatky a užívajte si pokojné plavby okolo ostrova. Ostrov je tiež známy svojou gastronómiou a kultúrou. Za návštevu stojí Modra jaskyňa na susednom ostrove Biševo, kde sa môžete kochať modrým svetlom, ktoré sa odráža od vody.

5. Hvar

Ostrov Hvar je známy svojím nočným životom, ale tiež ponúka krásne pláže, historické pamiatky a výhľady na more. Nájdite si chvíľu na prehliadku pevnosti Fortica, na levanduľové polia a na zábavu v miestnych plážových kluboch.

6. Lastovo

Malý ostrov Lastovo je ideálny pre tých, ktorí hľadajú kľud a oddych. Na ostrov chodí málo turistov a ostrovná príroda je úžasná. Ostrov je súčasťou parku prírody Lastovo, ktorý chráni jeho biodiverzitu a kultúrne dedičstvo. Okrem prírody lákajú turistov kamenné domy s typickými komínmi.

7. Brač

Ostrov Brač je známy svojou plážou Zlatni rat, ktorá je obľúbeným miestom pre surfovanie a kitesurfing. Ostrov je tiež známy svojím bielym kameňom, ktorý sa používal na stavbu mnohých slávnych budov. Môžete navštíviť kamennú galériu v Pučišći, kde sa dozviete o histórii a technikách kamenárstva. Aby ste stihli bezpečne prejsť všetky ostrovy, najmite si skúseného kapitána, ktorý má skúšky vodca malého plavidla a kapitánsky preukaz.

Autor: Gabriela Kudláčová