ZDIEĽAŤ

Suchá, dehydratovaná pokožka môže byť prechodným stavom alebo celoživotným problémom. Môže ísť o genetickú predispozíciu alebo o následok stresujúceho životného štýlu spojený s neustálym vystavovaním sa slnku, vetru alebo chemikáliám v okolitom prostredí. Suchosť môže spôsobiť aj používanie nevhodných produktov na starostlivosť o pokožku a v lete používanie nesprávnych výrobkov určených na ochranu pred slnkom.

Vysušená alebo dehydratovaná?

Pred riešením príčin je dôležité poznať rozdiel medzi suchou a dehydratovanou pokožkou. Označenie suchá pokožka sa vo všeobecnosti vzťahuje na pokožku, ktorej chýbajú lipidy (tuky). Dehydratovaná pokožka sa vyznačuje nedostatkom vlhkosti v jej rohovej vrstve. Dokonca aj mastná pleť môže zaznamenať dehydratáciu. Ako už bolo uvedené, pri dehydratácii ide o nedostatok vody, nie lipidov. To znamená, že aktivita mazových žliaz môže byť stále normálna alebo dokonca zvýšená aj v dehydratovanej pokožke. Medzi príznaky suchej a dehydratovanej pleti patria podráždenie, zápal, svrbenie a zvýšená citlivosť, pocit napätia alebo drsnosti, olupovanie, ako aj začervenanie a prasklinky, ktoré môžu niekedy krvácať.

3 hlavné príčiny vzniku suchej, dehydratovanej pokožky

Prvou je starnutie pokožky. Ide o bežný proces fyzickej zmeny v čase, ktorý je spôsobený väčšmi následkom genetickej predispozície ako životného štýlu. (Starnutie spôsobené životným štýlom je známe ako predčasné alebo vonkajšie starnutie.) Činnosť mazových žliaz má tendenciu s vekom klesať a prirodzené hydratačné procesy pokožky v priebehu rokov strácajú účinnosť. S vekom klesá aj schopnosť kože regenerovať lipidy nachádzajúce sa v ochrannej lipidovej bariérovej vrstve rohovej časti pokožky, a zároveň prietok krvi k pokožke, čo môže spôsobiť pokles produkcie kožného mazu.

Druhou príčinou je životný štýl. Súčasný trend beztukovej stravy môže náš organizmus ochudobniť o esenciálne mastné kyseliny priateľské pre kožu. Tento nedostatok máva za následok chronické svrbenie, suchosť, stenčovanie pokožky a môže viesť k nerovnováhe prostaglandínov (chemických poslov, medzi ktorých funkcie patrí napríklad kontrolovanie zápalu).

Treťou príčinou sú časové a environmentálne prvky. Dlhodobé vystavovanie pokožky slnku spôsobuje odparovanie vody z jej povrchu, ktorú potrebuje na svoju prirodzenú rovnováhu. Okrem kvalitných opaľovacích krémov je dôležité myslieť aj na používanie krémov a mliek po opaľovaní a nezabudnúť ani na hydratačné krémy. Niektoré z nich dokonca stimulujú bunkové funkcie kože a znovu aktivujú jej prirodzený hydratačný proces.

Viac sa dočítate na www.bioderma-sk.com.