ZDIEĽAŤ

Leto je v plnom prúde, dovolenkári brázdia cesty celej Európy sem a tam. Aby ste sa v dave automobilov na cestách nemuseli obávať ťuknutia, nepríjemnej nehody alebo odleteného kamienka a zbavili sa strachu o vašu posádku, uzatvorte si pred cestou to správne poistenie.

Poistenie nie je výmysel, aby poisťovne zarábali. Ide primárne o vašu ochranu – aby ste sa v prípade neočakávaných udalostí mali na koho spoľahnúť. Mať istotu, že je tam niekto, kto vám podá pomocnú ruku, oceníte hlavne v krízových situáciách. Vtedy je poistenie napríklad s pridanou hodnotou v podobe asistenčných služieb na nezaplatenie.

Ak aj neviete reč danej krajiny, v ktorej nepríjemnú udalosť riešite, práve vďaka asistenčnej službe budete mať všetko pod kontrolou. Asistencia vie zabezpečiť tlmočníka na telefóne, poskytne vám všetky dôležité telefónne čísla a zoženie najbližší autoservis od miesta, v ktorom sa práve nachádzate. Takýto luxus by ste bez poistenia hľadali márne.

Posádka je “number one”

Ak cestujete sami, je to vždy najľahšie – ste zodpovední len sami za seba. Na dovolenku, za zábavou, na festival alebo výlet k vode však poväčšine ľudia cestujú v dvojiciach, trojiciach apod. Aby šoférovi odpadli starosti a zodpovednosť za posádku, je výhodné najmä na dlhšie trasy si zjednať poistenie posádky.

Úrazové poistenie vodiča a pasažierov vám pomôže preklenúť náročné obdobie v prípade, že k nejakej nepríjemnej nehode skutočne dôjde. Zabezpečí vás v prípade trvalých následkov úrazu, nebodaj aj smrti a dá sa veľmi ľahko vybaviť len pre vodiča alebo pre celú posádku. Výhodou je, že platí na celom území Európy. Maximálna výška odškodnenia z úrazového poistenia v prípade smrti alebo trvalých následkov úrazu je 7 000 EUR.

Máte PZP alebo aj havarijnú?

Dovolenkové cestovanie so sebou prináša kopec nástrah. Na európskych cestách, ktoré majú približne 5 miliónov kilometrov, číha nebezpečenstvo kolízie a častým je aj poškodenie skiel alebo karosérie odleteným kamienkom. Možno sa nevyhnete ani stretu so zverou, najmä na lesných úsekoch, alebo vášho štvorkolesového miláčika potrápia cestné výtlky. Nie všade je totiž kvalita ciest stopercentná.

Vaše auto sa tiež môže stať obeťou vandalov, najmä na miestach, kde to nepoznáte. Proti takýmto nebezpečenstvám vás chráni havarijné poistenie. Taká havarijná poistka z Onlia.sk sa dá uzatvoriť aj online – rýchlo a jednoducho. Havarijné poistenie zachráni najmä váš rodinný rozpočet v prípade, že niekomu spôsobíte škodu a poškodíte aj svoje vlastné vozidlo.

Kým PZP sa postará o poškodeného, havarijná poistka sa v prípade poistnej udalosti postará priamo o vás a vaše vozidlo.

Myslite na cestovné poistenie

Konkurenčné prostredie poisťovní so sebou prináša množstvo výhod. Na trhu sú k dispozícii produkty, zaujímavé služby a atraktívne balíky poistenia. Vďaka nim sa dajú ušetriť financie aj vzácny čas. Vhodným príkladom je cestovné poistenie a poistenie auta.

K povinnému zmluvnému poisteniu či havarijnej poistke môžete dostať krátkodobé cestovné poistenie, ktoré vás chráni v prípade výletu za hranice, nákupov či dovolenky pri mori. Nemusíte tak neustále myslieť na uzatváranie cestovného poistenia. Táto krátkodobá verzia vás chráni 45 dní nepretržite strávených v zahraničí. Keď sa vrátite do vlasti aspoň na jeden deň a vyberiete sa na ďalší zahraničný trip, krátkodobé cestovné poistenie opäť platí.

Uzatvára sa spravidla na jeden rok a kryje liečebné náklady v zahraničí až do výšky 250 000 EUR. Toto poistné krytie sa vzťahuje na hospitalizáciu, ambulantné ošetrenie, lieky, zdravotnícke pomôcky, prepravu či repatriáciu. Môžete s ním cestovať po celej Európe  a tiež v Turecku, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Cypre, Egypte, Izraeli, Jordánsku, Gruzínsku, Arménsku, Azerbajdžane a v európskej časti Ruskej federácie.

Cestovné poistenie sa dá uzatvoriť pre držiteľa auta alebo aj jeho rodinu a vyjde vás od 1,50 EUR / mesiac. Takáto minimálna investícia vám môže ušetriť kopu problémov a to sa už oplatí, no nie?

Čo spôsobuje havárie?

Počas dovolenkového cestovania je na cestách oveľa väčší počet áut. Prečo dochádza k haváriám? Niektorí vodiči cestujú do zahraničia len raz za rok, preto sú menej ostrieľaní na zahraničných diaľničných ťahoch. Také fenomény ako mikrospánok a únava z dlhej cesty, resp. únava z tepla, dehydratácie apod.,  sú potom častými príčiny mnohých dopravných kolízií. Nedodržanie povoleného odstupu a rozdielny štýl jazdy vodičov rozličných národností si tiež vyberá svoju daň.

Všetci sa ponáhľajú do cieľa a prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť, rozhodnú sa na poslednú chvíľu odbočiť, pričom v tom zmätku zabudnú aj na smerovky a nehoda je hneď na svete. Je dôležité byť na cestách obozretní, dodržovať pravidlá cestnej premávky a najmä sa nikam neponáhľať. More sa nevyleje a atrakcie neutečú. Je prvoradé prísť do cieľa v zdraví.