ZDIEĽAŤ

Nie je vozidlo ako vozidlo. Obzvlášť, ak vozíte deti či celú rodinu. Mnohokrát stačí okamih a dopravná nehoda je na svete. Preto netreba nechávať nič na náhodu a postarať sa o bezpečie všetkých cestujúcich. My sme sa pozreli na autá, ktoré získali v posledných bezpečnostných testoch Euro NCAP najlepšie hodnotenia.

Rekordné množstvo testovaných vozidiel

Počas posledného Euro NCAP testovania bezpečnosti v decembri 2017 skúške podrobili až 70 modelov. Rozhodujúce boli bezpečnosť dospelých a detí vo vozidle, bezpečnosť chodcov či výbava asistenčných systémov pomáhajúcich v  krízovej situácii. Bez systému núdzového brzdenia či monitorovania jazdných pruhov nemá žiadne vozidlo šancu získať 5 hviezdičiek.

Najbezpečnejšie  vozidlá – mnohí víťazi prekvapia

Súčasný systém hodnotenia je postavený tak, že zvýhodňuje nové, malé autá pred veľkými, no so staršou výbavou. Jednoznačným víťazom v posledných testoch sa stalo Volvo XC60. Zaznamenalo rekordne vysoký rating bezpečnosti a aktuálne je najbezpečnejším autom na trhu. Tesne za Volvom zaostal Volkswagen Arteon a T-Roc. Päť hviezdičiek ďalej získali aj Subaru XV/Impreza, Mercedes-Benz triedy X, Kia Stingerm, Honda Civic či Opel Insignia a mnohí ďalší. Úplný zoznam nájdete na oficiálnej stránke bezpečnostného konzorcia Euro NCAP.

Ktorým vozidlám sa vyhnúť?

Bezpečnostné testy Euro NCAP nemali len svojich víťazov, ale i porazených. Najhoršie obstál Fiat Punto, ktorý získal nula hviezdičiek. Stalo sa to prvýkrát v histórii testovania. Prispeli k tomu hlavne veľmi slabé výsledky v crash-testoch a absencia systému AEB (Autonomous Emergency Braking). Hoci je toto autíčko do mesta veľmi šikovné za primeranú cenu, voziť v ňom rodinu môže byť riziko. Fiat však určite už rozmýšľa nad tým, ako skóre Punta v najbližších bezpečnostných testoch napraví.

Hoci pri výbere vozidla nerozhoduje len jeho bezpečnosť, ale i iné faktory ako cena či dizajn, netreba na ňu zabúdať. Tak isto je dôležité uzavrieť kvalitné povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Dopravnú nehodu na cestách totižto nemusíte spôsobiť len vy, ale i iní účastníci cestnej premávky.