ZDIEĽAŤ
Vyberte si kvalitné turistické topánky
Vyberte si kvalitné turistické topánky

Obuv určená na turistiku dokáže poriadne načrieť do vášho rozpočtu. Neľutujte ani euro, pretože dobre padnúce a kvalitné turistické topánky vám budú slúžiť roky. Môžeme pokojne povedať, že s vami nachodia stovky kilometrov po horách i mimo nich. Na čo sa pri ich výbere máte sústrediť? Poradíme vám, aby ste v horách nemuseli pri každom kilometri dúfať v koniec túry.

Ako spoznáte, že ste si nevybrali dobre

Nevhodné turistické topánky nespoznáte len podľa toho, že vás budú tlačiť či sa vám vyzúvať. Ich zlý výber pocítite pri každom stúpnutí. V lese sa nachádzajú cestičky, ktoré sú pokryté skalami. Bez kvalitnej turistickej obuvi sa budete cítiť ako fakír. Po pár kilometroch pocítite nepríjemné potenie nôh, ponožky budete mať vlhké. Úplná katastrofa nestane, ak stúpnete do kaluže alebo začne popŕchať. V tomto bode vlastne vaša cesta skončí, lebo sa vám topánky úplne premočia. Nehovoriac o tom, že po daždi sú tráva i kamene klzké, takže si budete strážiť každý krok. Návrat bude pre vás veľmi nepríjemný.

Topánky preverte na neostro

Pred tým, ako sa vyberiete na celodennú túru, vyskúšajte si turistickú obuv na neostro. Dajte si pri kúpe na čas, urobte po predajni pár okruhov, ohýbajte chodidlo, skúšajte, čo topánka vydrží. Ak ste nakupovali cez internet, tak sa poprechádzajte po byte alebo v okolí domu. Pánska a dámska turistická obuv má šnurovanie, ktoré začína tesne nad prstami. Šnúrky poriadne pritiahnite, aby ste zistili priľnavosť topánok a ch funkciu ochrany členkov. Pozor na to, aké ponožky máte pri skúšaní oblečené. Mali by to byť ponožky, ktoré nosíte na túru.

Záleží na tom, aký ste turista

Pri pohľade na ponuku turistických topánok zistíte, že strihovo sa od seba líšia hlavne výškou. Nižšia turistická obuv so strihom po členky je určená pre turistov, ktorí si nevyberajú náročné trasy. Na bežnú turistiku vám budú stačiť. Topánky nad členky poskytujú väčšiu oporu chodidlu i členkom, a preto sa hodia na túry so stúpaním alebo pre turistov, ktorí často nosia na chrbte väčšiu záťaž. Pri všetkých typoch topánok si overte prevedenie podrážky. Najpohodlnejšia je obuv, ktorá disponuje dvomi vrstvami podrážky značky Vibram. Je jasné, že v oblasti výberu materiálu nemusíte váhať. Koža alebo brúsená koža vám vydržia najdlhšie a najlepšie sa prispôsobia tvaru chodidla. Ak je pod vrchnou koženou vrstvou skrytá membrána, tak ste našli topánky, ktoré nepremoknú a nebudú sa vám v nich potiť nohy.