ZDIEĽAŤ
Morská nemoc sa odborne nazýva kinetóza
Morská nemoc sa odborne nazýva kinetóza

Morská choroba trápi približne rovnaký počet ľudí ako nevoľnosť v autobuse alebo v automobile. Ide o veľmi nepríjemný stav, ktorý spôsobuje pocit, že by ste z daného dopravného prostriedku najradšej vyskočili. Niektorí ľudia ešte dlhý čas po vystúpení majú problémy so žalúdkom, triašku a cítia únavu. Čo robiť, keď na vás morská choroba zaútočí a ako jej predísť?

Kinetóza je nepríjemná, ale nie nebezpečná

Morská nemoc sa odborne nazýva kinetóza. Ide o stav, kedy sa cítite veľmi zle z dôvodu, že váš zrak a ústrojenstvo vo vnútornom uchu nevedia nájsť spoločnú reč. Kvôli malým pohybom tela sa u ľudí začnú prejavovať nepríjemné pocity, ktoré vyústia do iných príznakov. Každý človek, ktorý trpí kinetózou (približne 5 % populácie), iste nevyhľadáva lode na predaj a ani sa nepokúša o získanie preukazu vodca malého plavidla. Vedeli ste však, že morskou chorobou môžete začať trpieť aj v dospelosti a bez toho, že by ste v minulosti tieto problémy mali? Preto sa ľuďom s morskou chorobou nevysmievajte a pomôžte im ju prekonať.

Príznaky morskej choroby

Ako spoznať, že trpíte morskou chorobou? Príznaky morskej choroby sa začnú prejavovať už niekoľko minút po nastúpení na jachtu. U každého človeka môže ísť o odlišný priebeh. Niekto trpí len jedným príznakom a iný sa trápi s viacerými prejavmi. Najskôr vás začne bolieť hlava. Budete mať problémy prejsť cez palubu, pretože stratíte rovnováhu a problematická pre vás bude koordinácia tela. Obleje vás studený pot, môžete dostať zimnicu, triasť sa a v niektorých prípadoch postihnutí dokonca odpadnú. Bežnejšími prejavmi sú bolesti žalúdka a zvracanie. Sami musíte uznať, že nejde o príjemné pocity, a ak vás morská choroba postihne, tak na lode zanevriete na celý život. Preto je lepšie prejavom morskej choroby predísť a využiť prírodné či medikamentózne prostriedky. Bola by predsa škoda, keby všetky tie nádherné jachty na predaj zostali stáť v obchodoch.

Ako predísť morskej chorobe

V lekárňach nájdete veľké množstvo liekov, ktoré sa preventívne užívajú proti morskej chorobe ešte pred nastúpením na loď. Ak nechcete užívať silné lieky, k dispozícii máte aj homeopatiká. Okrem toho je nutné, aby ste na loď nastupovali oddýchnutí, nepili na lodi alkohol a vyhli sa ťažkým jedlám. Z prírodných prostriedkov je najúčinnejší práškový zázvor, ktorý je potrebné užívať pravidelne každé dve hodiny.