ZDIEĽAŤ

Liptov je svojou polohou uprostred severného Slovenska dostupným cieľom z akéhokoľvek kúta našej vlasti. Ak milujete krásy prírody, Liptov je dokonalou lokalitou – nájdete tu hory, jazerá, jaskyne aj termálne pramene. V tomto článku vám prinášame skvelé tipy prečo navštíviť práve Liptov.

ČARO LIPTOVA

Na Slovensku je viacero svojráznych regiónov, ktoré rozdeľujú krajinu do unikátnych pomyselných oblastí. Jednou z nich je aj Liptov, kde na neveľkej rozlohe nájdete množstvo zaujímavostí – úžasnú prírodu, bohatú históriu, početné možnosti na turistiku i lyžovanie. Z Liptova sa za posledné desaťročia stal jeden z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich turistických regiónov krajiny. Mnohomiliónové investície do nových sedačkových aj kabínkových lanoviek vo vychytených horských strediskách, napríklad v Jasnej, skvalitňujú v lete bicyklovanie a v zime lyžovanie.

Nové obchodíky, luxusné hotely ako aj ostatné ubytovacie zariadenia vyrastajú ako huby po daždi, aby sa početní turisti cítili čo najpohodlnejšie. Najmä počas zimnej sezóny je takmer nemožné nájsť ubytovanie na poslednú chvíľu. Ak plánujete zimnú dovolenku v tomto regióne, zabezpečte si ubytovanie na Liptove v niekoľkomesačnom predstihu. Napríklad apartmánový dom Hrabovo na Malinôm Brde má nielen kvalitne vybavené apartmány, ale disponuje aj reštauráciou, spoločenskou miestnosťou, lyžiarňou, detským kútikom aj súkromným parkoviskom – všetko pre vašu pohodlnú dovolenku. V jeho bezprostrednej blízkosti zažijete kopec zábavy.

ČO SI NA LIPTOVE NENECHAJTE UJSŤ

V Nízkych Tatrách môžete tráviť voľný čas rozmanitými spôsobmi. Okrem turistiky, lyžovania či bicyklovania si môžete spraviť výlet lanovkou na Chopok. Nádherné výhľady na majestátnu panorámu stoja určite za to – v lete aj v zime. Ďalšou lákavou atrakciou je krásny drevený kostol Svätý Kríž. Ide o jednu z najväčších drevených stavieb v Strednej Európe, s kapacitou 6 000 ľudí. V kostole môžete vidieť aj pozoruhodný barokový oltár z roku 1693.

KULTÚRA A TRADÍCIE LIPTOVA

Kultúrny zážitok si môžete dopriať v archeoskanzene Havránok. Toto archeologické múzeum bolo prvým na Slovensku a môžete v ňom vidieť náznakové rekonštrukcie obytných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Tieto nálezy dokazujú osídlenie tejto oblasti Keltmi medzi 4. a 1. storočím pr. n. l. Ak chcete vidieť niečo z nedávnej minulosti, navštívte Vlkolínec – pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, zapísanú aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Väčšina stavieb pochádza z 18. a 19. storočia a celá osada  je veľmi malebná.