ZDIEĽAŤ

Možno na to máte seriózne dôvody, ako splácanie pôžičky, alebo len chcete prestať míňať príliš veľa peňazí a hľadáte rady. Nech už máte dôvod akýkoľvek, určite to je dobrý nápad. V tomto článku nájdete niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť s vašim cieľom.

Nedajte si šancu míňať peniaze

Ak máte v peňaženke veľa hotovosti, budete mať oveľa väčšie pokušenie ich niekde minúť, ako keby boli uložené na šetriacom účte. Druhou výhodou sú napríklad úroky, ktoré vám budú k peniazom pomaly, ale pravidelne určitú sumu pridávať. Rovnako dobré je aj to, že budete mať o peniazoch prehľad. S hotovosťou sa stáva, že si ju odkladáte na miesta, o ktorých po mesiaci ani netušíte. Na účte v banke sa vám všetky potrebné údaje a štatistiky zobrazia v aplikácii, alebo na stránke a budete mať istotu že tie peniaze nájdete keď ich budete potrebovať.

Prejdite na lacnejší životný štýl

Časté nakupovanie značkového oblečenia, stravovanie sa v reštauráciách, vozenie sa taxíkom, drahá zábava, finančne náročné zlozvyky… Je naozaj veľa vecí, ktoré by sa dali zmeniť. Značkové oblečenie je vo väčšine prípadov zbytočné, rovnako poslúži aj to, ktoré na sebe nemá luxusné logo. Jedlo je vec, na ktorej sa šetrí ťažko, lebo problém ľudí v dnešnej dobe je čas. Varenie doma môže byť časovo náročné, preto je pochopiteľné že niekto preferuje fast-foody a reštaurácie. Treba si ale uvedomiť, že ak si navaríte sami, bude to oveľa lacnejšie, takže si skúste aspoň cez víkendy variť doma. Do práce sa netreba voziť drahým taxíkom, autobus je tiež dobrá voľba. Pre športovcov je riešením aj bicykel, alebo chôdza. Ak chcete skúsiť niečo nové, môžete napríklad zmeniť bývanie za lacnú, zdieľanú izbu. Pre niekoho to môže byť odpudzujúce, ale určite to je dobrodružstvo na ktoré len tak nezabudnete. Nižšiu cenu za bývanie môžete získať so zľavou Airbnb. No a o zvykoch ako sú cigarety a nadmerné množstvo alkoholu snáď ani netreba hovoriť. Tie vašej peňaženke rozhodne neprospievajú a riešenie zdravotných problémov vás po pár rokoch tiež vyjde draho.

Dávajte si reálne ciele

Každý má určitú predstavu, koľko zo svojej výplaty by chcel minúť a koľko ušetriť. Problém je ten, že nie všetkým sa to darí a to ich odradzuje stále viac a viac. Príčinou môže byť práve príliš náročný cieľ. A ako to je aj so všetkým iným, ak si dáte nejaký nesplniteľný cieľ, to že ho nedosiahnete vás odradí ešte viac ako keby ste ho nemali. Preto svoje ciele držte radšej nižšie a postupne ich zvyšujte. S týmto môže pomôcť pravidelné zaznamenávanie výdavkov a príjmov, aby ste vedeli v akých sumách sa váš rozpočet pohybuje.

Využívajte všetky dostupné zľavy

Aký význam má nejakú vec kupovať, ak presne to isté môžete dostať iným spôsobom a lacnejšie. Dnes sú zľavy dostupné všade, len ich treba odhaliť. Všetci sa samozrejme stretávame so zľavami na potraviny a iný bežný tovar, ale častokrát sú výhodnejšie práve ostatné zľavy. Príkladom je elektronika, alebo oblečenie. Tieto kategórie majú tú výhodu, že ich ponuka je široká aj na e-shopoch. Obchody na internete majú tú výhodu, že si viete v ponuke zobraziť iba zľavnené produkty, alebo môžete používať rôzne zľavové kódy a kupóny. Za spomenutie v tomto prípade určite stojí akcia Black Friday, pri ktorej sa v obchodoch objavujú tie najvyššie zľavy z celého roka.

Investujte do užitočných vecí

Tým myslím predmety alebo služby, ktoré vám umožnia zvýšiť efektivitu a kvalitu vašej práce. Príkladom je stolička podporujúca držanie tela pri práci za stolom. Bez bolesti chrbta sa určite pracuje lepšie, čo vedie k vyššej koncentrácii a teda aj vyššej výkonnosti v zamestnaní. Z dlhodobého hľadiska vám to ušetrí čas a teda aj peniaze. Ak vaša práca vyžaduje státie, môžete investovať napríklad do gélových vložiek do topánok. Tiež to prinesie viac pohodlia a teda aj efektivity.

Hlavne si treba uvedomiť, že šetrenie peňazí je dlhá cesta, ktorá sa skladá z malých krokov. Nič sa nedá zázračne urýchliť, takže budete potrebovať hlavne trpezlivosť. Ak sa vám ale podarí držať vášho plánu, určite raz mať našetrené také množstvo peňazí, o ktorom ste pred pár rokmi snívali.