ZDIEĽAŤ
Tipy na krásne turistické trasy na Slovensku

Ako trávite zimné večery? Ak vás už nebavia sledovať televízne programy a prečítali ste celú červenú knižnicu, môžete začať plánovať jarné aktivity. Odporúčame turistiku, počas ktorej sa perfektne rozhýbete a spoznáte kus Slovenska. Nájdite si čas na krásne turistické trasy a zaručene si z nich donesiete viac ako len svalovú horúčku.

Roháče – vrch Roháč

Turistika láka ľudí z dvoch dôvodov – v prírode sa odreagujú a počas túry vidia nádherné prírodné scenérie. Obujte si turistické topánky a vyberte sa načerpať energiu z vrchu Roháč. Západná časť Tatier je nádherným kútom Slovenska a oblasť Roháčskej doliny je kompletne obklopená vrcholmi, z ktorých vidíte prírodné krásy ako na dlani. Počas túry na vrch Roháč nie je ničím výnimočným stretnúť kamzíky a iné divoké zveri. Pozor na to, že výstup na Roháč nie je pre začínajúcich turistov. Prevýšenie nemusia menej zdatní zvládnuť. Odporúčaná je turistická obuv vyššieho strihu kvôli opore členkov pri vzostupe. Kto sa na výstup odhodlá, ten sa poteší nielen výhľadom z vrcholu, ale tiež pohľadom na plesá, ktoré sú počas túry vidieť. Na výstup na vrch Roháč si vyčleňte 10 hodín.

Šútovské vodopády

Zo Západných Tatier sa presunieme do Malej Fatry. Pre dámy môže byť zdolávanie vrcholov problém, ale túru k Šútovským vodopádom zvládnu. Zíde sa im dámska turistická obuv, vďaka ktorej si užijú krásy prírody a nie otlačené chodidlá. Šútovské vodopády sú štvrté najväčšie na Slovensku a po trase k nim sa dozviete veľa zaujímavých informácií. K vodopádom totiž vedie náučný chodník. Počas leta nezabudnite do batoha zbaliť plavky. Túru k vodopádom osvieži kúpanie v jazeru Kraľovany. Práve vďaka náučnému chodníku s tabuľami a jazeru si túru užijú aj malé deti. Pod vodopádom je možné spraviť malý piknik a posedieť na drevených lavičkách.

Demänovská dolina

Posledný tip na turistickú trasu je opäť určený pre rodiny s deťmi. Ide o trasu cez Náučný chodník Demänovská dolina na Liptove. Túra by vám mala trvať asi 5 hodín. Začiatok trasy si naplánujte pri Vrbickom plese. Pohľad na modrú hladinu vám dodá energiu na stúpanie, klesanie a zdolanie skoro 14 km terénu. Pozdĺž trasy je umiestnených 12 informačných tabúľ. Tabule vám sprostredkujú zaujímavé informácie z histórie regiónu a prírodovedeckých poznatkov. Panely sú neustále obnovované. V okolí Jasnej nájdete veľa príjemných horských hotelov, v ktorých strávte aspoň jednu noc. Druhý deň môžete preskúmať iné krásy Demänovskej doliny, a to Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody.