ZDIEĽAŤ
Cheerful couple riding scooter at seaside vacation concept

Túžite po jazde na prenajatom skútri na vašej dovolenke? Určite sa jedná o nezabudnuteľný zážitok. Ak si aj vy chcete dopriať tento pocit na svojej dovolenke, napríklad v podobe výletu na prenajatom skútri, mali by ste ako prvé myslieť na bezpečnosť jazdy na skútri. Na tú akosi zabúdame pri tej eufórii, pretože dovolenka je hlavne o dovolenkovaní a tu sa môže všetko, všakže? Ale všetko sa môže zmeniť razom sekundy. A myslieť až potom myslieť na bezpečnosť jazdy, to už môže byť častokrát veľmi neskoro. Preto prinášame nasledovné tipy na bezpečnú jazdu skútrom, či už na dovolenke alebo mimo nej. Riadiť sa zdravým rozumom je potrebné vždy a všade, aj na skútri, na ktorom väčšina z nás sedela naposledy v rannej dospelosti, ak nie ešte dávnejšie. Pripomeňme si teda niektoré základné pravidlá bezpečnej jazdy na skútri.

1. Základ je chrániť si hlavu kvalitnou prilbou na skúter

Prilba na skúter predstavuje základ bezpečnej jazdy, hoci aj na prenajatom skútri počas dovolenky. Hlava je to najcennejšie, čo treba chrániť asi najviac pri jazde na skútri. Okrem toho nepodceňujte aj ďalšiu výstroj. Je jedno, či ste na dovolenke alebo nie, správna výstroj patrí k jazde na skútri. Správny odev tiež poskytne dokonalú a kvalitnú ochranu celého tela. Jazdiť na skútri len v obľúbenej plážovej obuvi, tenkej košieľke a nohaviciach, v slnečných okuliaroch, je vzrušujúce, ale asi len do chvíle, ak sa nedotkne nejaká časť nášho tela vozovky. Ak sa vyskytne nepríjemná nehoda, tak oceníte každú jednu sekundu, ktorú ste venovali výberu správnej prilby na skúter, ako aj topánok, či kožených nohavíc a bundy.

2. Dodržiavajte správnu vzdialenosť

Nie je to však len o výstroji. Treba myslieť aj na správny spôsob jazdy na skútri. Myslite vždy aj na dostatočnú vzdialenosť pri jazde. Predsa skúter má značne kratšiu brzdnú dráhu v porovnaní s autom. Preto dodržujte dostatočnú odstup od vozidla pred vami, aj za vami.

3. Počítajte s tým, že ste neviditeľní

Štatistiky jasne hovoria, aj čo sa týka nehôd na skútroch alebo motocykloch na dovolenkách, prevažná väčšina jazdcov na skútroch (motocykloch) za vznik nehôd nemôžu. Väčšinou sú nehody spôsobené vodičmi áut, ktorí skúter či motocykel nevideli vo svojich spätných zrkadlách. Z toho dôvodu rátajte aj vy s tým, že vás na skútri auto nemusí vôbec vidieť. Navyše, ak ste na dovolenke, pri jazde na skútri predvídajte ešte viac, nakoľko môžu platiť iné pravidlá na cestách, čo môže samotnú situáciu značne zhoršiť (nehovoriac o ich následkoch).

4. Nikdy nejazdite v zlom počasí

V zásade nikdy nejazdite na skútri v zlom počasí. Ani vtedy, keď máte na hlave kvalitnú prilbu, bezpečnostný odev a topánky. Ak si chcete dopriať skutočnú radosť z výletu na vašej dovolenke práve na skútri, tak radšej zabudnite na jazdu v daždi alebo počas búrky. Myslite na bezpečnosť vás a vášho spolujazdca. Viac kvapiek vody na vozovke zvyšuje riziko šmyku a tiež aj zníženej viditeľnosti. Tak ak vám záleží na vašom zdraví, či zdraví aj vašej partnerky (partnera), odložte jazdu na skútri na krajšie počasie. Nič vám neujde a viac si vychutnáte jazdu na skútri, ak sa zlepší počasie.