ZDIEĽAŤ
Sprej na medvede je aerosólový sprej obsahujúci zmes rôznych chemických látok, ktoré majú za cieľ odplašiť medveďa a chrániť človeka

Počuli ste už o obrannom spreji na zvieratá a prekvapilo vás to? Nečudujeme sa. Je jasné, že v súvislosti so zvieratami je bežnejšie kupovať produkty, ktoré ich vyživujú, chránia a pomáhajú im vytvárať čo najvhodnejšie prostredie. Či už sú to granule pre psov, špeciálne škrabadlá pre mačky či podstielkové piliny pre králiky a mnoho ďalšieho.

Obranné spreje na zvieratá majú naopak za úlohu ochrániť vás. Stretnutie so zvieratami nemusí byť vždy roztomilým zážitkom. Pred divokými šelmami je naopak lepšie mať sa na pozore. Keďže v našich zemepisných šírkach ťažko narazíte na zúrivého geparda (i keď aj také sa stalo), reč je predovšetkým o spreji na medvede. V tomto článku sa o ňom dozviete všetko, čo potrebujete.

Čo je sprej na medvede:

Sprej na medvede je aerosólový sprej obsahujúci zmes rôznych chemických látok, ktoré majú za cieľ odplašiť medveďa a chrániť človeka pred možnými útokmi. Tieto spreje zvyčajne obsahujú kapsaicín, olej z čierneho korenia a iné podobné látky, ktoré dráždia sliznice, dýchacie cesty a kožu medveďa. Rovnako spôsobuje rozostrenie videnia a znefunkčňuje čuchové zmysly šelmy na niekoľko dní. To všetko vedie k tomu, že medveď sa vzdiali, nechce ďalej s osobou súperiť a zároveň mu to znemožní možnosť stopovania obete. Je tiež dôležité zmieniť, že v závislosti od poveternostných podmienok vytvorí sprej približne 4 metrovú ochrannú bariéru

Funkčná ale posledná možnosť:

Je dôležité uvedomiť si, že sprej na medveďa by sa mal použiť iba v extrémnych situáciách, keď neexistujú iné možnosti na vašu ochranu. Najlepším spôsobom ako sa pred medveďmi chrániť je vyhnúť sa oblastiam, kde sa vyskytujú a dodržiavať odporúčané postupy pre skladovanie potravín a odpadkov, aby sa minimalizovalo prilákanie medveďov do vašeho okolia.

Ak sa predsa len stretnete s medveďom, mali by ste sa pokúsiť udržať kľud a snažiť sa pomaly a opatrne ustúpiť späť. Ak sa medveď zdá byť agresívny alebo sa snaží útočiť, mali by ste sa snažiť dať mu čo najviac miesta a utiecť preč.

Správne použitie je dôležité:

Spreje na medvede sú teda zvyčajne určené pre použitie ochranárov, lesníkov či ľuďmi, ktorí žijú v oblastiach s vysokým výskytom medveďov. Ak sa však ocitnete v situácií, kedy vám už neostáva nič iné len sprej použiť, dbajte na jeho správne použitie:

  • Sprej by sa mal použiť na zviera z bezpečnej vzdialenosti
  • Je teda dôležité snažiť sa vyhnúť sa priamemu kontaktu so zvieraťom a mieriť na neho z diaľky (účinný dosah spreju je 6-8 metrov)
  • Pri strete s medveďom je potrebná 1-2 sekundová dávka spreju