ZDIEĽAŤ
5 + 1 dôvodov, prečo dať prednosť katamaránu pred jachtou

Pred prvou dovolenkou na mori sa musíte rozhodnúť, akému typu lode dáte prednosť. Niekto nedá dopustiť na plachetnicu kvôli zábave a adrenalínu. Milovníci luxusu a rýchlej plavby si doprajú dovolenku na motorovej lodi. Veľká skupina ľudí chce na lodi len relaxovať a nezaplatiť za plavbu celý majetok, a preto uprednostnia katamarán. Prečo dať prednosť katamaránu pred jachtou?

1. Priestranné kajuty

Na katamaráne je viac priestoru, a to úplne všade. Jachty na predaj a prenájom sa samozrejme tiež predávajú v rôznej veľkosti, ale nedosahujú komfort katamaránu. V katamaráne je miesto pre väčšie kajuty, spoločnú miestnosť, kuchyňu, hygienické zázemie a väčšina katamaránov má tiež flybridge t.j. stanovisko pre kapitána.

2. Priestor pre viac pasažierov

Najmenšie katamarány majú miesto až pre 12 pasažierov. Viac pasažierov znamená viac zábavy a menej peňazí za dovolenku. Čím viac ľudí sa na loď zmestí, tým vás vyjde dovolenka menej, keďže sa náklady na prenájom rozrátajú. Kapacita katamaránu umožňuj vyplávať skupine priateľov alebo 3 rodinám. Takéto možnosti menšie lode na predaj či prenájom nemajú.

3. Super cena

Veľa ľudí sa domnieva, že katamarán je veľmi drahý. Je pravda, že jeho cena je o polovicu vyššia ako cena prenájmu jachty. Už sme spomínali, že na katamarán sa zmestí viac ľudí. Cena sa rozráta a dosiahnete približne rovnakú sumu ako za jachtu. A stále ide o nižšie výdavky ako za dovolenku v hoteli.

4. Manévrovateľnosť

Katamarány majú nižší ponor ako jachty alebo lode, a preto sa s nimi lepšie manévruje. Pre kapitánov začiatočníkov sú ideálnym plavidlom. Myslíme tým kapitánov so zavŕšenými skúškami s názvom veliteľ námorného rekreačného plavidla. Vodca malého plavidla je preukaz platný len na vnútrozemských vodách. Nižší ponor znamená tiež to, že sa dostanete bližšie k zátoke alebo k pláži a na miesta, kde by ste s jachtou nedokázali zakotviť.

5. Pohodlie

Na katamaráne sa plaví pohodlnejšie ako na jachte. Ide o stabilné plavidlo, ktoré sa nenahýba ani pri väčších vlnách. Táto výhody je smerodajná predovšetkým pre rodiny s malými deťmi alebo pre ľudí, ktorí mávajú problémy s morskou chorobou.

6. Vybavenie

Katamarány sú lepšie vybavené ako jachty. Nielen v interiéri, ale tiež na palube. V kuchyni je dosť miesta na kompletné vybavenie vrátane grilu. V kajutách je priestor na elektronické vychytávky a dokonca na dekorácie. V kúpeľni sa môžete otočiť bez toho, aby ste narazili na umývadlo. Na palube sú plošiny a siete na opaľovanie. Dosť miesta je tiež pre športové náradie.