ZDIEĽAŤ

V súčasnosti, žiaľ, platí, že ľudia pomaly prestali vnímať krásu nášho Slovenska. Keď si na ňu vo všeobecnosti spomenú, vidia za ňou len problémy, kriminalitu, ekonomickú krízu, vraždy či korupciu. Človek sa naučil vnímať len to, čo vidí v televízii, číta v novinách a čo počúva v rádiu. Mnohí z nás chcú odtiaľto doslova utiecť, začať žiť niekde, kde sa im krajina zdá menej rozpoltená, lepšie zaistená a čistejšia. Možno si však pritom sami neuvedomujú, že určitou mierou sa aj oni podieľajú na tom, ako vyzerá. Každý by mohol separovať odpad, no v skutočnosti len málo z nás tak robí. Každý by sa mohol naučiť hádzať odpadky tam, kam patria, ale ľudia majú vo zvyku vidieť odpadkový kôš všade navôkol. Kedy ste sa naposledy zamysleli nad tým, aká krásna krajina je naše Slovensko?

Poklad ukrytý v prírode

Povinnosťou každého poriadneho Slováka by mala byť dovolenka strávená v našom kraji aspoň dvakrát ročne. Nemáme síce more, no prekrásna príroda, z ktorej nám bolo štedro nadelené, je nádherná a nie nadarmo ju ľudia často prirovnávajú k tej vo Švajčiarsku. Práve v nej je skrytý náš najväčší tromf, ktorý láka ľudí z celého sveta. Naplánujte si nabudúce aj vy nejaký poznávací výlet skrz Slovensko či turistickú prechádzku, ktorá prospeje vášmu telu i duši.

Historická kultúra, ktorá dýcha

Bohatá história a krásne kultúrne pamiatky patria k našim najcennejším pokladom. Nevšedné a jedinečné hrady a zámky patria k vyhľadávaným odpočinkovým pamiatkam. Nie je nijakým tajomstvom, že k nám turisti chodievajú predovšetkým kvôli bohatej histórii, o ktorej sa chcú dozvedieť viac.

Ďalšou silnou stránkou sú jaskyne, ktorých máme pomerne veľa, hoci len malá časť z nich je prístupná verejnosti. Rovnako aj skanzeny či termálne kúpaliská sú lákadlom a dôvodom, pre ktorý sa k nám chodí na návštevu. Keď sú tieto aktivity dobré pre zahraničných turistov, prečo by nemali byť dobré pre nás?

V sérií nasledujúcich článkoch vám odhalíme a bližšie popíšeme päť najsilnejších dôvodov, pre ktoré by ste si náš kraj mali viac vážiť a spoznávať ho. Veríme, že po prečítaní budete rozmýšľať už aj nad svojou slovenskou dovolenkou. 

Foto: tripadvisor.co.uk