ZDIEĽAŤ

Náš prvý článok o krásach Slovenska bude venovaný hradom a zámkom, ktorých máme u nás skutočne požehnane. Určite vás zaujme informácia, že veľa z nich je zapísaných v zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. V krátkosti vám predstavíme niekoľko z mnohých (verejnosti prístupných) unikátov, ktoré stoja za to!

Bojnický Zámok

Bojnice patria k najnavštevovanejším turistickým miestam. Jeden z najkrajších zámkov v strednej Európe je rajom pre návštevníkov z celého sveta. Patrí k našim najstarším a najvýznamnejším stavbám. Nachádza sa v regióne Horná Nitra. Pri zámku sa môžete tiež pokochať ZOO a naplánovať tak perfektný rodinný výlet na celý deň.

Oravský hrad

Tento hrad je považovaný za národnú kultúrnu pamiatku a bývalé sídlo Oravskej župy. Vznikol v 13. storočí, kedy bol kráľovským majetkom. O súčasný vzhľad hradu sa postarala rodina Thurzovcov, vďaka čomu sa Orava stala vyhľadávanou lokalitou. 

Bratislavský hrad

Patrí k najmajestátnejším hradom s bohatou minulosťou. História sa datuje do obdobia Rimanov a Keltov. Bol významným vďaka zemepisne výhodnému postaveniu.

Ľubovniansky hrad

Patrí do severnej časti Slovenska a je obklopený vápenatým kopcom nad Starou Ľubovňou. V minulosti slúžil ako strážny hrad, ktorý chránil obchodné cesty smerom do Poľska.

Spišský hrad

Tento hrad patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom celej Európy a pýši sa najväčšou rozlohou na Slovensku. Práve on patrí do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Budatínsky zámok

Nachádza sa pri Žiline a v minulosti pôsobil ako vodný hrad, ktorý bol chránený tokom riek a priehradami. Najväčšou a najstaršou pamiatkou je jeho románska obytná veža, ktorú používal aj Matúš Čák Trenčiansky.

Hrad Červený Kameň

Je mohutný a statný hrad situovaný na brale v obci Častá. Oplatí sa zahĺbiť do histórie a objaviť jeho pivnice, ktoré patria k najväčším v strednej Európe.

Hradov i zámkov má Slovensko omnoho viac a každý z nich si zaslúži pozornosť, ako aj odhalenie bohatej kultúrnej minulosti.

Zdroj: slovake.eu, travelguide.sk

Foto: simplepastimes.com