ZDIEĽAŤ

Druhá časť nášho mini seriálu o krásach Slovenska bude pokračovať predstavením niektorých jaskýň, ktoré spestrujú náš kraj. Výlet do jaskyne patrí medzi klasické, no obzvlášť obľúbené výlety, ktoré absolvujeme najmä s rodinou a priateľmi. Výnimkou však nie sú ani školské akcie. Ak si pri vstupe priplatíte, je možné odniesť si aj večnú pamiatku v podobe fotografií, v opačnom prípade je fotenie zakázané.

Bystrianska jaskyňa

Nachádza sa v západnej časti Nízkych Tatier. Názov je odvodený od rieky Bystrianka, vďaka ktorej vznikla na základe svojho rýchleho toku kvapľová jaskyňa.

Demäňovská jaskyňa

Patrí k národným prírodným pamiatkam. Je to komplex niekoľkých jaskýň, z ktorých sú však len dve verejnosti prístupné. Ide o Demäňovskú ľadovú jaskyňu a Jaskyňu Slobody.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Bola verejnosti sprístupnená už v roku 1871 a v tom istom roku v nej boli vykonané prvé klimatické pozorovania. Zaujímavosťou je, že do roku 1946 v nej bolo dovolené a sprístupnené korčuľovanie pre širokú verejnosť.

Jaskyňa Domica

Patrí do okresu Rožňava. Priestory jaskyne vznikli vďaka občasným podzemným tokom Styxu a Domického potoka.

Jaskyňa Driny

Niektorí ľudia si myslia, že pomenovanie dostala kvôli miernemu stúpaniu lesným chodníkom, ktorý vás dovedie až do jaskyne. Hoci je pre niekoho vyjsť tento chodník naozaj drina, jaskyňa bola pomenovaná kvôli vrchu s rovnakým názvom.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Jaskyňa obklopená nádherným prostredím plným zelene, nachádzajúca sa v strede Slovenského Rudohoria, je krásnym prírodným úkazom. Vývoj jaskyne bol zložitý a dlhotrvajúci, pri ktorom museli byť splnené špecifické fyzikálno-chemické okolnosti a podmienky. Patrí k našim najväčším klenotom.

Toto je len malá časť vymenovaných jaskýň, ktoré sa na našom území nachádzajú a stoja za zmienku. Ak vás táto mala prehliadka zaujala, neváhajte navštíviť aj mnohé iné.

Zdroj: slovake.eu, mojeslovensko.sk

Foto: terraincognita.sk