ZDIEĽAŤ

1. časť

Chystáte sa aj vy tento rok na dovolenku? Radi by ste so sebou zobrali celú rodinu či partiu priateľov, no nie ste si istí, kde by ste sa cítili bezpečne? Deprimujú vás každodenné správy o tom, že na vás v každej krajine číha nejaké nebezpečenstvo? Ak sa im chcete úspešne vyhnúť a užiť si tak bezproblémovú dovolenku, predstavujeme vám destinácie, ktoré sa pokladajú za najbezpečnejšie z celého sveta. O tom, že sa v nich rozhodne nudiť nebudete, vás rýchlo presvedčíme.

Nový Zéland

Ak vás láka práve táto krajina, potešíme vás správou, že sa nebudete musieť obávať  prepadnutia, špiny či vandalizmu. Dôvodom je kvalitne zostavená vláda, ktorá úspešne dbá na monitorovanie kriminality. Aj samotné noviny či médiá zaznamenávajú správy o násilí len zriedka.

Krajina vás zaujme nielen svojou bezpečnosťou, ale aj krásou spočívajúcou v majestátnych veľhorách, horúcich prameňoch, zelených pastvinách či tropických plážach. Zároveň sa toto miesto pokladá za jedno z najkrajších na celom svete. Nezaobídete sa bez fotoaparátu, ktorý budete používať na každom kroku. V prípade, že plánujete navštíviť viaceré body v Austrálií a Nový Zéland má byť len jednou zo zastávok, odporúčame prehodnotiť si tento plán a krajinu navštíviť osobitne.

Dánsko

Dánsko sa umiestnilo medzi najbezpečnejšími krajinami sveta vďaka politike, ktorú zastáva. Dáni totiž veria, že kriminalita pochádza z chudoby, a preto vytvorili štát plný blahobytu a pohody, v ktorom si ľudia nažívajú v mieri, komforte a pokoji.

Predtým než sa vystrojíte na dovolenku v Dánsku, je nutné podotknúť, že by ste mali mať už predom zmapované trasy a pamiatky, ktoré chcete navštíviť. Dôvodom je práve veľké množstvo týchto krás, ktoré jednoznačne nestihnete pozrieť všetky. Odporúčame navštíviť múzeá Rosklide a Ribe, hrad Kronborg a zámky v Kodani.

Nórsko

Táto krajina sa v bezpečnosti často prirovnáva k Dánsku. Neexistuje tu nijaká negramotnosť a v priemere každý, kto má šesť rokov, vie už čítať. Zaujímavosťou môže byť tiež fakt, že nezamestnanosť tu dosahuje len 3,5 %.

Nórsko pozná väčšina ľudí na základe krásnej prírody počas zimného obdobia. Je to krajina plná športu, rybolovu a pletených svetrov. Najväčšou turistickou atrakciou je Prekestolen, ktorý patrí zároveň medzi celosvetovo najnavštevovanejšie miesta.

Zdroj: funtour.sk, dromedar.topky.sk, info.radynacestu.cz, kamzakrasou.sk

Foto: aboutaustralia.com