ZDIEĽAŤ
Na dovolenke v Chorvátsku s vodným skútrom

Veľa Slovákov si na dovolenku k „slovenskému“ moru do Chorvátska berie rôzne športové potreby. Dovolenka nie je len o ležaní na pláži, a preto neváhajte a zbaľte si okrem potápačského výstroja aj vodný skúter. Morské vlny sú predsa ideálnym miestom, kde môžete plne vyskúšať silu vášho vodného skútra.

Ako previesť vodný skúter k moru

Na prevážanie vodného skútra podobne ako štvorkolky môžete využiť špeciálne prívesy. V e-shopoch a kamenných obchodoch ich nájdete pod názvom lodné prívesy pre menšie plavidlá. Tieto prívesné vozíky bez problémov uvezú i väčšie vodné skútre Sea-Doo. Okrem skútrov je možné pomocou vozíka prevážať gumené člny. Prívesné vozíky pre skútre sú vyrábané z pevnej ocele a ich povrch je pozinkovaný, čo predlžuje životnosť vozíkov vo vlhkom prostredí. Variabilita prívesných vozíkov pre vodné skútre spočíva v možnosti posúvania lyžín do všetkých smerov. Ak nechcete investovať do vozíka, menšie vodné skútre je možné previesť na streche vozidla. Dávajte si však pozor, aby ste skúter pevne pripevnili na špeciálny strešný nosič určený na prevážanie kajakov a pomôcok na vodné športy.

Pozor na predpisy a zákony

Jadranské more je ako stvorené na jazdenie s vodným skútrom. Skúmať pobrežie z hladiny mora je nezabudnuteľným zážitkom. Ak k prekrásnym scenériám prirátame rýchlu jazdu, ide vskutku o jedinečné momenty. V prípade, že ste hrdým majiteľom dvoj či trojmiestneho skútra, nepríde o tieto momenty ani vaša rodina. Dávajte si však pozor na predpisy a zákony, ktorých dodržiavanie je v Chorvátsku prísne kontrolované. Ktoré konkrétne predpisy musíte spĺňať? Vodný skúter môžu riadiť osoby staršia ako 18 rokov. V Chorvátsku je riadenie skútra povolené len osobám vlastniacim preukaz resp. osvedčenie na riadenie malých lodných plavidiel. Osvedčenie hravo získate aj na Slovensku po zložení skúšok. Nezabudnite ani na poistenie zodpovednosti za škody tzv. Modrá karta. Chorvátska polícia okrem dokladov kontroluje i vašu bezpečnosť. Základom pre bezpečnú jazdu je neoprénový oblek a záchranná vesta. Pred odchodom na dovolenku je vhodné sa oboznámiť s pravidlami jazdy. Ide napríklad o zákaz riadenia vodného skútra do vzdialenosti 300 m od pobrežia. Na skútri nemôžete jazdiť ani v prístave. Prísnemu zákazu jazdy na skútri podliehajú tiež presne vymedzené miesta akými sú chránené územia alebo kanály. Nedoviezli ste si do Chorvátska vlastný skúter? Žiadny problém. V každom letovisku sa dajú prenajať rôzne vodné atrakcie vrátane skútra. Opäť platí pravidlo, že musíte vlastniť už spomínaný preukaz. V opačnom prípade na vás bude dohliadať inštruktor v presne vymedzenej zóne určenej pre vodné skútre.