ZDIEĽAŤ

Cestujte spolu – ušetríte palivo, diaľničné známky, vystrieda sa viacero šoférov, teda neunavíte sa, ako keby šoféroval len jeden z Vás a dovolenka môže začať už príjemnou konverzáciou v minibuse.

Leto je obdobie, kedy množstvo ľudí plánuje na chvíľu od roboty vypnúť a zamieriť niekam na dovolenku. Veľmi často využívaný spôsob dopravy na dovolenku, je auto. V dnešnej dobe ho už vlastní pomaly každý. Ak vy medzi nich aj nepatríte, nezúfajte.

Stále existujú autopožičovne. A v dnešnej dobe je to aj moderné. Predovšetkým autopožičovne v Bratislave sa tešia veľkej obľube. Ak vás bude aj na jedno auto priveľa, stále máte možnosť využiť prenájom mikrobusov. Možnosti je teda viacero, záleží len na vás, čo vám najviac vyhovuje.

Po vyriešení otázky vozidla, by ste mali skontrolovať jeho technický stav. Platí to predovšetkým u starších vozidiel, no ľahká prehliadka základných komponentov nezaškodí ani novším vozidlám. Prekontrolujte si predovšetkým funkčnosť bŕzd, svetiel, stieračov či stav akumulátora. Samozrejmosťou by malo byť zahustenie pneumatík na požadovaný tlak, ako aj kontrola povinnej výbavy a oleja. V letnom období vám odporúčame skontrolovať aj funkčnosť klimatizácie. Ako ďalší krok, by ste mali vykonať plán cesty. Nie je nič horšie, ako keď v noci s autom blúdite a neviete kam presne smerujete. Preto vám odporúčame ešte pred cestou, si doma v kľude naplánovať cestu a jednotlivé prestávky. Taktiež bude vhod, ak si vezmete na cestu okrem GPS navigácie aj jednu klasickú papierovú mapu.

Tiež treba zvážiť kedy sa vydať na cestu. Ak cestujete aj s deťmi, tak to platí dvojnásobne. Veľká dilema býva predovšetkým či cestovať v noci alebo cez deň. Každá z týchto ciest má totiž svoje výhody aj nevýhody. V noci počítame s tým, že deti budú spať a bude teda viac kľudu na šoférovanie a rýchle “prefrčanie” do cieľovej destinácie. Veľkou výstrahou je však výskyt únavy a mikrospánkov. Cez deň na nás zas číhajú horúčavy či neposedné deti. Preto by si mal každý z vodičov premyslieť, čo mu najviac vyhovuje a sedí, aby svojou jazdou neohrozil seba a svoje okolie. Dôležitým a často podceňovaním krokom býva aj správne uloženie batožiny vo vozidle. Na spodok by ste mali ukladať čo najväčšie a najťažšie veci. V prípade prudkého brzdenia totiž zamedzíte, aby táto batožina “lietala” po vozidle a spôsobila nepríjemné úrazy.