ZDIEĽAŤ

Dovolenková sezóna je predo dvermi a ak sa chystáte k moru alebo len na chatu, pred cestou na dovolenku je potrebné vybaviť viacero dôležitých vecí, aby ste si počas nej mohli skutočne oddýchnuť a nemali zbytočné starosti, ktoré vám ju môžu znepríjemniť.

Vhodné oblečenie

Aj keď sa to zdá byť jasné, no oblečenie vrátane vhodnej obuvi by malo zodpovedať destinácii, do ktorej sa chystáte a samozrejme aj aktivitám, ktorým sa v rámci dovolenky máte v pláne venovať. Pred sebou máme síce leto a väčšina z nás sa chystá do oblastí, kde bude teplo, no niekde bývajú noci chladné a preto sa vyplatí zbaliť si do kufra aj teplejšie veci pre chladné večery.

Ak máte počas dovolenky v pláne venovať sa turistike alebo aktívnym športovým činnostiam, budete potrebovať oblečenie pre tieto účely. V niektorých krajinách sú v plážových vodách ostré kamene alebo nebezpečné živočíchy a vtedy je vhodné zobrať si zo sebou obuv, ktorá je vhodná na použitie vo vode. Tak sa vyhnete prípadným nepríjemným zraneniam nôh.

Dostatok peňazí

Ďalšia zo samozrejmostí, no dostatok peňazí neznamená len hotovosť, ale aj peniaze na vašom účte, ku ktorému máte prístup pomocou vašej platobnej karty. Nejde len o to, aby ste si mali za čo užívať, ale treba počítať aj s nečakanými situáciami, kedy bude potrebné minúť peniaze, s ktorými ste vopred nerátali.

Pri výberoch z bankomatov v zahraničí rátajte so zvýšenými poplatkami, takže ak chcete mať váš rozpočet pod kontrolou, informujte sa o ich výške vo vašej banke ešte pred odchodom na dovolenku. Niektoré z bánk majú svoje dcéry alebo pobočky aj v iných štátoch a v prípade, že si hotovosť vyberiete z týchto partnerských bankomatov, zvýšené poplatky sa vás nebudú týkať.

Vhodná kozmetika

V tomto prípade sa nejedná o líčenie pre dámy, skôr ide o prípravky, ktoré vám pomôžu bez ujmy prežiť podmienky v konkrétnej destinácii. K moru a južným krajinám, kde teploty dosahujú cez 35 °C a slnko je oveľa prudšie ako u nás je nevyhnutnosťou mať k dispozícii opaľovací krém s dostatočným UV faktorom a nezaškodí pribaliť si aj prípravky po opaľovaní, ktoré upokoja vašu opálenú pokožku a pripravia vás na ďalší deň na slnku.

Ak sa chystáte na chatu k jazeru, netreba zabudnúť na repelenty proti otravnému hmyzu. Ak sa už aj nejakému tomu uštipnutiu neuchránite, zoberte si zo sebou kozmetické prípravky, ktoré zmierňujú svrbenie a bolesť.

Cestovná lekárnička

Ochorieť sa dá veľmi ľahko hocikde a hocikedy. Stačí si nedať pozor, nastaviť klimatizáciu počas noci na príliš nízku teplotu a ráno sa môžete zobudiť s kašľom a plným nosom. Príprave cestovnej lekárničky preto venujte dostatočnú pozornosť.

Zistite si, aké choroby a iné zdravotné nástrahy vás môžu stretnúť v destinácii, do ktorej sa chystáte a do lekárničky doplňte lieky, ktoré sú určené na ich liečbu. Nezabudnite na prípadné lieky proti alergiám (ak sa vás to týka), lieky proti hnačke a žalúdočným nevoľnostiam, lieky proti bolesti a hodiť sa môže aj teplomer.

Cestovné poistenie

Aby ste mohli počas dovolenky kľudne spávať, určite sa nezabudnite poistiť. Cestovné poistenie liečebných nákladov v zahraničí kryje náklady spojené s ambulantným ošetrením, hospitalizáciou, liekmi, zdravotníckymi pomôckami, prepravou do a zo zdravotníckeho zariadenia, prepravou do vlasti a v najhoršom prípade aj prepravu telesných pozostatkov poisteného do vlasti v prípade smrti na dovolenke.

Možností je veľa, takže výber je vhodné načasovať s dostatočným predstihom.

Foto: keem1201