ZDIEĽAŤ

Nezáleží na tom, či s deťmi cestujete jeden krát do mesiaca alebo každý deň, základom je, aby si každá rodina po narodení dieťatka vybrala vhodnú autosedačku. Ide o ochranný prvok, ktorý v prípade autonehody dokáže dieťatko zachrániť pred zranením, úrazom alebo iným závažným nebezpečenstvom!

Autosedačka podľa veku dieťaťa

Pri kúpe autosedačky je najdôležitejším faktorom údaj o výške a váhe dieťaťa. Autosedačka by mala dokonale „sadnúť“ do vášho auta, čiže by nemala byť príliš veľká a neforemná, v opačnom prípade nemusí splniť svoj účel. Viete o tom, že dieťa by malo mať autosedačku až do 12. roku života? Behom rastu bude potrebovať približne tri typy autosedačiek – prvá je v tvare vajíčka a je určená pre tých najmenších; následne je to klasická autosedačka určená pre deti do 4 rokov a tretím typom je autosedačka určená pre väčšie deti s vyššou nosnosťou a väčším sedákom.

Pripevnenie autosedačiek – ktoré je spoľahlivejšie?

Detské autosedačky je možné pripevniť buď tzv. isofixom alebo bezpečnostným pásom. Čo sa týka prvého typu, teda upevnenie isofixom, tento spôsob je možný len v niektorých autách, ktoré sú na to prispôsobené. Ide v podstate o pevnú spojovaciu jednotku pre bezpečnú montáž detskej sedačky vo vozidle, ktorej výhoda spočíva v pevnom upevnení sedačky bez pohybov dopredu alebo do strán, aj keď treba uznať, že mnoho rodičov nevie isofix správne používať. Ak ste sa rozhodli pre upevnenie bezpečnostným pásom, dbajte na to, aby bola autosedačka pevne utiahnutá, čím znížite riziko pohybov do strán! Je ťažké povedať, ktorá z týchto možností je spoľahlivejšia, no pokiaľ si dáte pri montáži záležať a budete sa riadiť podľa priloženého návodu, je v podstate jedno, čo si vyberiete.

Medzi ďalšie doplnky, ktoré ochránia vaše deti počas jazdy autom, patria:

  • detský vlnený fusák, ktorý príjemne zahreje,
  • tienidlo, pred nepríjemným slnečným žiarením,
  • háčkovaná deka určená do autosedačky, postieľky či kočíka,
  • vankúšik pre stabilizáciu hlavy v autosedačke.