ZDIEĽAŤ

Bežný človek vie, že do USA sa inak ako bez víz nedostane. Avšak je to skutočne pravda? Naozaj vždy potrebujete vybavovať víza?

Odpoveď znie: Nie. Nemusíte si vybavovať víza, ak chcete navštíviť USA z cestovateľských účelov či pre účely biznis cesty.

Dôvod? Slovenská republika sa nachádza medzi krajinami, ktoré majú s USA bezvízový styk.

Vďaka tejto výhode viete odcestovať na 90 dní do USA bez toho, aby ste museli žiadať o víza. Potrebujete avšak cestovné povolenie tzv. ESTA VIZA, ktoré vám umožní vstup do Ameriky.

Požiadať o ESTA VISA môže každý

Podmienkou je, aby ste boli občanom danej krajiny bezvízového styku, aby ste vlastnili biometrický pas a aby ste vyplnili žiadosť o vydanie cestovného povolenia ESTA VISA. Pri vypĺňaní formuláru avšak už musíte mať vopred naplánovanú cestu a najmä zakúpenú letenku, tak aby si úrady vedeli overiť, že sa v Spojených štátoch amerických nezdržíte dlhšie než 90 dní.

Aké môžu byť odpovede na žiadosť ESTA VIZA?

1. Cesta povolená = registrácia úspešná. V tomto prípade môžete vycestovať do USA, bez žiadnych komplikácii, avšak nezabudnite si toto povolenie zobrať so sebou! Je to povolenie, ktorým sa preukazujete na letisku, že váš vstup na dopravný prostriedok smerujúci do USA bol povolený.

2. Registrácia sa prejednáva. Vaše údaje prechádzajú kontrolou. Skúste skontrolovať stránku neskôr, finálne vyjadrenie musíte avšak obdržať do 72 hodín.

3. Cesta bola zamietnutá. Ak dostanete túto verziu odpovedi a nešli ste cez online vízovú agentúru, zostáva vám jedine požiadať o víza. Avšak ak ste žiadali o Esta visa len pár dní pred cestou, víza sa vám nepodarí vybaviť. Ak ste žiadali o ESTA visa cez online vízovú agentúru (napr. www.estavisa.sk), v tomto prípade vám vie agentúra vybaviť stretnutie na konzulárnom úrade a je tu ešte možnosť rozhodnutie pozmeniť. Ak by sa to danej agentúre nepodarilo, máte záruku vrátenia peňazí a musíte opäť požiadať o víza.

Žiadosť o povolenie si vybavujte skôr

Platnosť povolenia ESTA sú až 2 roky. Počas tejto doby môžete vycestovať do USA i opakovane. Vždy si to pred cestou overte, tak aby sa vám nestalo, že sa zmenila legislatíva a vy budete nútení zostať na letisku v domovskej krajine.

Ak ste počas týchto 2 rokov zmenili meno, občianstvo či vám vypršala platnosť pasu, ESTA VISA vám prestáva byť platné. Každý zadaný údaj v danom formulári musí mať platnosť v dobe, kedy sa chystáte vycestovať. Dajte si na to pozor a ak máte pochybnosti, kontaktujte online vízovú agentúru estavisa, ktorá je vám k dispozícii a pripravená odpovedať na každú otázku!

Ak sú všetky formality za vami, vám už nič neostáva iba sa tešiť na nové zážitky a skúsenosti, ktoré vás na tejto dovolenke postrehnú.