ZDIEĽAŤ

Mnoho ľudí podceňuje cestovné poistenie. Často si povieme: „Veď mne sa nemôže nič stať.“ Stačí však nešťastná náhoda a nehoda je na svete. A tak sa dovolenka či služobná cesta v lepšom prípade značne predraží. Dokonca aj vtedy, keď máte európsky preukaz poistenca. Prečo?

Prečo európsky preukaz nestačí

Európsky preukaz poistenca platí v krajinách EÚ a tiež v Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande. To znamená, že v iných krajinách vám bude tento preukaz zbytočný. Ďalšími dôvodmi, prečo nenahrádza cestovné poistenie je, že nepokryje spoluúčasť na nehode, súkromnú zdravotnú starostlivosť, ani náklady na prevoz do domovskej krajiny. Tie sa pohybujú rádovo v tisíckach eur. A koľko stojí ošetrenie? Napríklad za zlomenú ruku v Chorvátsku zaplatíte viac ako 300 eur, v Turecku dokonca 10-násobne viac. Samozrejme sa toto poistenie nevzťahuje ani na vašu batožinu.

Kedy sa cestovné poistenie oplatí

Poistenie do zahraničia sa vám oplatí vždy, keď opúšťate hranice Slovenskej republiky. Táto služba vám pokryje nielen liečebné náklady, ale môžete si priplatiť za poistenie batožiny, meškanie odletu či nepojazdné vozidlo. Každá poisťovňa má iné krytie a iné podmienky, napríklad ČSOB Poisťovňa vám pokryje liečebné náklady až do výšky 300 000 eur. Výhodou sú rôzne produkty, ktoré si vyberiete podľa svojich potrieb – od krátkodobého cez dlhodobé až po poistenie pre rodiny či mladých. A koľko zaplatíte? Záleží od konkrétnej poisťovne a produktu, no v priemere môžeme hovoriť o 10 eurách za týždeň – pri dlhodobom poistení to je, samozrejme, nižšia suma.

Ako sa poistiť online

Veľkou výhodou je, že dnes vybavíte cestovné poistenie online. Ak ste doteraz hovorili, že na to pred cestou nemáte čas, dnes to vybavíte za pár minút z pohodlia domova či cez smartfón odkiaľkoľvek. Prvým krokom je vyplniť vaše požiadavky – či máte záujem o dlhodobé, alebo krátkodobé, či v Európe, alebo na celom svete a ďalšie detaily, na základe ktorých sa vypočíta cena poistenia. Potom už iba vyplníte svoje osobné údaje, zaplatíte a na mail vám príde zmluvná dokumentácia, asistenčná kartička s tel. číslom a údajmi o poistení, aby ste sa mohli ľahko a pohodlne spojiť s Asistenčnou službou a ďalšie dôležité dokumenty. Neriskujte zbytočne, radšej investujte pár desiatok eur, ako si predražiť dovolenku o niekoľko tisíc eur.