ZDIEĽAŤ
Amsterdam

Založený bol už koncom 12.storočia ako malá dedinka pre rybárov na brehoch rieky Amstel. Dnes je Amsterdam hlavným mestom Holandska a jednou z najlákavejších turistických atrakcií, ktoré sa na svete nachádzajú. Nie je to prehnané, keď napíšeme, že ročne sa v tomto mieste premelú milióny návštevníkov. Skrátka a dobre, holandská metropola je lákadlom po všetkých stránkach, ktoré si môžete v hlave premietnuť. A to nie je nadnesené, to sú fakty.

Toto mesto, ktoré je prezývané aj ako Benátky severu, má viac ako 740 tisíc obyvateľov, ku ktorému musíme prirátať študentov, dočasných pracovníkov, plus spomínaných turistov, ktorí sú v Amsterdame celoročne. Príjemná klíma, stred moderných budov s historickými monumentami, sochy, múzeá, kultúra, reštaurácie či šport.

Amsterdam má svoje historické centrum, je v ňom systém kanálov, kde sa dá previesť na loďkách, mesto má svoje pevné miesto aj v dejinách, pričom bolo súčasťou už stredoveku aj renesancie, kedy rozkvitalo. A rozkvitá dodnes.

Európa má mnoho miest, ktoré ľudia vyslovene milujú, pričom musíme povedať, že Amsterdam je jedným z nich a radíme ho k Rímu, Barcelone, Parížu, Berlínu, Madridu, Milánu a ďalším, ktoré ľudia jednoducho musia navštvíť, ak naozaj milujú cestovanie. Samozrejme, vždy je tam aj kúsok subjektivity a každý sa rozhodne podľa toho, čo má rád, ale nebudeme si klamať, keď napíšeme, že Amsterdam ponúka z každého rožku troška a ak sa v ňom rozhodnete stráviť niekoľko dní, určite neoľutuje.

Bonusom ku krásnemu miestu plnom rôznych monumentov a pamiatok je fakt, že Holanďania sú prijemní ľudia, zhovorčiví, otvorení a radi sa s vami porozprávajú alebo vám pomôžu.

Určite sa stavte v Jordaane, v časti mesta, kde na vás dýchne história architektúry, vo Westergase sa dozviete zaujímaví informácie o domácej kultúre a ak chcete dopodrobna pochopiť, prečo je Amsterdam tak zaujímavý a prečo sú holandské dejiny tak bohaté, neobíďte Museumplein. Ak máte radi pivo, pre mnohých zlatistý mok či nápoj bohov, skúste sa zastaviť v De Gooyer, ktorý sa nachádza v časti Oostelijke Eilanden. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Pýchou Amsterdamu je určite aj futbalový klub Ajax, ktorý veľkým favoritom v sportové tipy v holandskej Eredivisie a na jar 2021 bude medzi favoritmi na triumf v Európskej lige, so zápasovým kurzom na úrovni 1,5-1,8. Ajax vychoval mnohé legendárne mená ako Cruyff, Seedorf, Staam či Ibrahimovič, De Jong alebo De Ligt. A je pomenovaný po bájnom mytologickom hrdinovi, čo k tomu viac dodať?

Keď sa budete nachádzať v Amsterdame, odporúčame aj domácu kuchyňu, ktorá je v Holandsku prinajmenšom zaujímavá, nech už sa bavíme o sladkostiach alebo slaných hlavných jedlách či dezertoch.

Odporúčame Butterball či Bittergarnituur a za pokus stojí aj Nonnenvotten. Nebudete ľutovať, možností je neúrekom. Nejdeme pokračovať v chválení Amsterdamu, i keď by sme určite mohli, ale faktom je, že ak máte chuť cestovať a neboli ste na tomto mieste, nebolo by zlé, keby ste sa sem vybrali. A ak ešte stále váhate, predstavte si, ako skombinujete históriu, s plavbou na plti, dobrým obedom a kvalitným európskym futbalom.