ZDIEĽAŤ
Kúpili ste si štvorkolku? Nezabudnite ju poistiť

Väčšina motoristov považuje športovú štvorkolku za hračku. Myslia si, že keď s ňou jazdia len po lese, nemusia ju mať poistenú. Na povinnosť poistiť štvorkolku zabúdajú predovšetkým mladší šoféri. Neuvedomujú si, že aj malé ťuknutie do iného vozidla alebo nehoda ich môže stáť tisíce eur.

Štvorkolky sú vozidlo ako každé iné

Dúfame, že každý majiteľ štvorkolky vie, že ide vozidlo ako každé iné. Znamená to povinnosť vlastniť vodičský preukaz (typu B) a nezabúdať na povinné zmluvné poistenie. So štvorkolkou môžete jazdiť na všetky miesta kam má povolený prístup osobný automobil. Iste budete musieť občas prejsť cez klasickú cestu či dokonca diaľnicu. Aj najmenšia nehoda by pre vás znamenala obrovské výdavky a samozrejme taktiež opletačky so zákonom. Nehoda sa nemusí prihodiť len majiteľom športovej štvorkolky Can-Am, ale aj tým, ktorí využívajú úžitkovú štvorkolku na prácu. Bohužiaľ existuje stále veľa nezodpovedných vlastníkov štvorkoliek ničiacich prírodu či jazdiacich príliš rýchlo. Dokonca aj takých, ktorí si pod vplyvom alkoholu sadnú na štvorkolku a cítia sa neohrození len preto, lebo jazdia v uzavretom areály.

Pár eur vám za riziko nestojí

Legislatíva zaoberajúca sa štvorkolkami ešte v mnohom zaostáva. Ide o vozidlá, ktoré jazdia na slovenských cestách len niekoľko rokov a stále nie sú vymedzené niektoré pravidlá. Možno aj z tohto dôvodu si majitelia štvorkolky svoju hračku pri prihlasovaní na polícii poistia, ale ďalšie roky poistenie neplatia. To je veľká chyba, pretože štvorkolka nie ja hračka. Ide o veľmi robustný stroj vážiaci stovky kilogramov a dosahujúci vysoké rýchlosti. Niektoré štvorkolky vidíte jazdiť aj na diaľnici, keďže dosahujú rýchlosť vyššiu ako 80 km/h. Veľmi častým úkazom sú šoféri, ktorí nenosia na štvorkolke ochrannú helmu. Zabúdajú na riziko, že sa naozaj ľahko môžu zraniť. Kvôli nepozornosti sa stávajú rôzne nehody. Zaznamenaná bola napríklad zrážka nepoistenej štvorkolky s osobným automobilom pri výjazde z lesa. V takomto prípade celú škodu hradí vlastník štvorkolky. A viete si predstaviť, že ide o vysoké sumy.

Postup pri poistení

Poistenie štvorkolky nie je drahé a môžete si ho jednoducho vybaviť aj cez internet. Jediné na čo si musíte dávať pozor je výber správneho typu vozidla. Niektoré štvorkolky majú v technickom preukaze uvedené, že ide o motorku, iné sa považujú za pracovný stroj či traktor. Posledné menované druhy vozidiel majú najnižšiu poistnú sadzbu. Ušetriť môžete aj v prípade, že je štvorkolka vedená ako motocykel. Ak ste pred štvorkolkou vlastnili motocykel, môžete si na ňu preniesť bezškodový bonus. Nezabúdajte preto na zákony a jazdite nielen bezpečne, ale aj zodpovedne.