ZDIEĽAŤ

Cesta na dovolenku s celou rodinou vie dať niekedy poriadne zabrať. Aj v prípade veľkých áut, ako sú SUV, priestor častokrát nepostačuje a obmedzený sú nielen pasažieri, ale aj vodič. Ako všetko zbaliť tak, aby bola cesta pohodlná?

Na výber je nosič, ale aj strešný box

Aj keď je najjednoduchšie zbaliť lyže do kufra auta, alebo na zadné sedadlá, v prípade viacerých členov je to nielen nekomfortné, ale aj nebezpečné. Podľa nariadení, by sme takýto náklad nemali v interiéri vôbec prevážať a ak, tak musia byť lyže a snowboardy v špeciálnom obale pripevnené vo vozidle. Táto ochrana je dôležitá pre prípad nehody, kedy by mohli lyže veľmi výrazným spôsobom zhoršiť následky kolízie.

Možnosťou, ako bezpečne previezť lyže a snowboardy do cieľa, sú nielen nosiče na lyže, ale aj strešné boxy, známe ako truhla. Ľudia si ich veľmi často mýlia, respektíve ich považujú za to isté, no pravdou je, že sú medzi nimi obrovské rozdiely. Ak vám rozpočet nedovoľuje v tomto smere príliš investovať, lacnejšou verziou je klasický otvorený strešný nosič. Kým niektorí ho vôbec neuznávajú, nájdu sa ľudia, ktorým na presun na svah úplne postačuje. Všetko závisí od toho, koľko ľudí sa v aute na lyžovačku vezie a koľko batožiny potrebujete. Cenovo sa dajú dobré nosiče zohnať do 100 eur, no v porovnaní s truhlou treba počítať s viacerými nedostatkami. Ani ten najlepší nosič na lyže vám ich neochráni pred počasím a mechanickým poškodením. Lyže a snowboardy sú v ňom priamo vystavené exteriérovým podmienkam, na čo treba myslieť dopredu. Problém sa dá ale vyriešiť obalom, do ktorého ich uschováte. Za ďalšiu nevýhodu považujeme aj obmedzenosť v oblasti nákladu, pretože tento nosič sa nedá použiť na nič iné, ako samotné lyže a snowboardy.

Keď chcete investovať, rozhodnite sa pre strešný box

Naopak, ak chcete kapacitu auta čo najviac zvýšiť a to nielen pri zimnej, ale aj letnej dovolenke, strešný box je tým najlepším riešením. Umiestniť sa do neho dajú nielen lyže, prilby a topánky, ale aj kufre, tašky, boby a iné príslušenstvo. Strešné boxy sú teda na prepravu efektívnejšie, aj bezpečnejšie. Dajú sa pohodlne zatvoriť, vďaka čomu je batožina chránená pred všetkými vplyvmi. Treba ale počítať s vyššími finančnými nákladmi pri kúpe, nakoľko lepšie boxy sa pohybujú v cenách od 300 eur, medzi ktoré patria aj strešné boxy Thule. Ak sa rozhodnete, že si takýto box zaobstaráte, rozhodne nekupujte ten najlacnejší výrobok na trhu. V tomto prípade nejde o jednorazovú záležitosť, preto by mal box vydržať dlhé roky.