ZDIEĽAŤ

Zime už dávno odzvonilo a teplotné výkyvy postupne miznú. Letná moto sezóna je v plnom prúde a otázkou zostáva – Ste na ňu pripravený? A čo vaše auto? Nižšie v článku nájdete užitočné rady, ktoré vám môžu počas sezóny ušetriť stovky eur.

Navštívte autoservis

Navštíviť autoservis dvakrát ročne na generálnu kontrolu auta sa môže počiatočne zdať ako škrt cez rozpočet avšak je to malá investícia v porovnaní s potenciálne obrovskými stratami, pred ktorými nás chráni. Skúsení automechanici skontrolujú kompletný stav vozidla, vrátane hnacej sústavy, stavu bŕzd, bezpečnostných prvkov a podobne. Sú to tieto drobné mikrozávady, ktoré stihnú včas podchytiť, predtým ako napáchajú na aute veľké škody.

Taktiež je vhodný čas na výmenu pneumatík. Napriek tomu, že to zákon neprikazuje, zimné zmesi sú v lete neefektívne, výrazne zvyšujú brzdnú dráhu, spotrebu a hlučnosť v kabíne.

Domáca kontrola auta

Nová sezóna je ideálny čas aj skontrolovať samých seba a to, ako si plníme naše zákonné povinnosti. Je to hlavne kontrola povinnej výbavy a všetkých dokladov.

Zo zákona musí mať každé motorové vozidlo do 3,5t nasledovné:

  • Homologizovaný výstražný trojuholník
  • Reflexný odev – reflexná vesta/overal/bunda – musí byť vždy na dosah šoféra
  • Lekárnička – skontrolujme dátum expirácie
  • Náhradné koleso – rezerva. Rezervu nemusia mať vozidlá, ktoré majú všetky kolesá vybavené pneumatikami s technológiou, umožňujúcou jazdu aj po defekte s indikáciou defektu v ktorejkoľvek z pneumatík (napr. Run-flat)

Taktiež je dôležité skontrolovať potrebné doklady – Technický preukaz, osvedčenie o emisnej kontrole a doklady od poistenia auta a ich splatnosť.

Nová sezóna, mali by sme zmeniť aj povinné zmluvné poistenie?

Všetko záleží od aktuálneho nastavenia nášho poistenia. Každé povinné zmluvné poistenie a jeho základný balík sú v každej poisťovni takmer rovnaké. To čo ich významne rozdeľuje sú doplnkové pripoistenia. Dobré je investovať do pripoistenia na stret so zverou ale aj prírodné katastrofy ako záplavy či požiare.

Dobrý nápad je aj porovnať naše poistenie s ostatnými ponukami na trhu. Na to nám výborne poslúži online kalkulačka PZP. Internetový pomocník, ktorý na základe informácií o nás a našom aute nájde tie najaktuálnejšie a najvýhodnejšie ponuky na trhu. V prípade, že sa rozhodneme získať výhodnejšie poistenie, všetko vybavíme z pohodlia domova a potrebné dokumenty nám dorazia online, čo šetrí nielen náš čas a energiu ale aj peňaženku .