ZDIEĽAŤ

Čo znamená sloboda? Ako dosiahnuť slobodu? To sú otázky, ktoré si počas života pokladá takmer každý z nás. V určitom bode existencie sa každý dostane k tomu, že chce byť slobodný. Aspoň nachvíľu. Aspoň to pocítiť. Samozrejme, v rozličných obdobiach života majú ľudia rozdielne ciele a rozdielne názory, čo je absolútne logické. Jasné, to k tomu patrí. Ale sloboda je sloboda a neokúsiť ju by bolo životným sklamaním.

Ako ale slobodu dosiahnuť? Tento koncept riešia ľudia prostredníctvom rôznych zdrojov už niekoľko storočí. Globálne sloboda pre každého znamená niečo iné. Je to pojem, ktorý je vysoko subjektívny a individuálny. Tak to má byť. Inak povedané, čo znamená sloboda pre vás, vašich blízkych, kamarátov či susedov, nemusí byť to isté, čo sloboda znamená pre seniorov, prípadne pre ľudí z okolitých krajín. Zrejme chápete, ako to myslíme.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako sloboda funguje v roku 2020. Treba si dať pozor na to, aby ste si nezamieňali slobodu s nezodpovednosťou. Treba vedieť byť slobodný aj zodpovedný, pretože každý z nás má nejaké povinnosti či záväzky. Áno, dá sa byť slobodný aj so záväzkami. Dôležitá je miera a pomer. Hovorí sa, že slobodný človek je ten, ktorý ráno vstane, večer ide spať a medzi tým robí veci a trávi čas s ľuďmi, na ktorých mu záleží. Nadobudnúť toto je vysoko náročné a podarí sa to len niekoľkým štastlivcom. Ak ste jedným z nich buďte každé ráno šťastní. Máte byť prečo.

Slobodní ale môžeme byť do určitej miery všetci. Kľúčom k slobode je auto. Áno, môže to znieť príliš jednoducho, ale auto je naozaj jedným z faktorov, ktoré prispievajú k slobode. Keď máte auto a plnú nádrž, ste slobodný. Pretože, môžete ísť prakticky kamkoľvek a je to len a len na vás. To, čo sa kedysi vinou rôznych faktorov nedalo, je dnes samozrejmosťou. S autom sa v tejto dobe dostanete takmer kamkoľvek a možností, ktoré máte sú prakticky neobmedzené.

Hviezdy ako Max Verstappen či Sebastian Vettel v rozhovoroch neraz potvrdili, rovnako tak motorkár Marc Márquez, že keď jazdia na autách či motorkách, je to pre nich veľká sloboda. Športové tipy na Maxa Verstappena sú často zárukou úspechu, predovšetkým, to, že sa mu podarí umiestniť v najlepšej trojici pretekov. V uplynulých mesiacoch na sebe zapracoval a v ďalšej sezóne F1 bude patriť medzi favoritov. Rýchla jazda, vietor vo vlasoch a už idete. Cítite slobodu. Predovšetkým, čo sa štyroch kolies týka, človek si vie urobiť na rôznych trasách veľkú pohodu.

A žijeme v spoločnosti, kde je sloboda a pohoda nedostatkovým tovarom. Chcel by to každý, ale málokto si vie predstaviť tak fungovať každodenne. Jednoducho, vo veľkej miere sme zvyknutí na určité režimy, na stereotypy či to, že o konkrétnom čase musíme byť na konkrétnom mieste. Ľudia 21.storočia majú v sebe disciplínu, ktorá sa tak trochu s konceptom slobody bije. Na druhej strane, najslobodnejšie sa veľa ľudí cíti počas víkendov, keď nemusia pracovať. Veľmi dobrým citátom je aj myšlienka o tom, že cieľom nás ľudí by mal byť taký život, z ktorého by nebolo potrebné odchádzať na dovolenku či na prázdniny. Áno, ľahšie sa povie ako spraví, my vieme. Preto píšeme o aute, to je dosiahnuteľnejšie.