ZDIEĽAŤ
3 európske jazerá, ktoré musíte vidieť

Slovensko ponúka veľa nádherných prírodných krás, ktoré máme priam predo dvermi a nepoznáme ich. Pred tým, ako sa vyberiete do sveta potešiť oko najkrajšími jazerami Európy, choďte si prezrieť naše jazerá, napríklad tajchy v Banskej Štiavnici alebo Šútovské jazero. Očarení ich krásou sa môžete vybrať spoznávať aj tie vzdialenejšie. Ktoré tri európske jazerá stoja za vašu pozornosť?

1. Plitvické jazerá

Chorvátsko je ako druhý domov nejedného Slováka. A nejeden Slovák už navštívil nádherné Plitvické jazerá. Tieto jazerá je možné obdivovať nielen v lete. Ak vás omrzí pohľad na blankytnú vodnú hladinu, vodopády a jaskyne, môžete sa presunúť do prírodného parku Plitvice. Park je perfektné miesto na turistiku. Nezabudnite si so sebou pribaliť turistické topánky, pretože nielen jazerá, ale tiež park sú rozsiahle. Navyše je v okolí jazier vlhko, takže turistická obuv vám zabezpečí stabilitu a ochranu pred pošmyknutím. Počas výletu si staršie ročníky zaspomínajú na obľúbený film Vinnetou, ktorý sa pri jazerách natáčal a mladšie ročníky si radi prezrú Záhreb vzdialený len hodinu a pol jazdy.

2. Lago Di Garda

V obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov ešte krátko zostaneme, a to konkrétne v Taliansku. Na severe krajiny sa nachádza jazero Lago Di Garda, ktoré je samo o sebe veľmi malebné a krásu navyše mu pridávajú okolité vinárske oblasti. V prípade, že sa rozhodnete pri jazere stráviť letnú dovolenku, pripravte sa na aktívne strávený čas, pretože ide o oblasť populárnu vďaka vodným športom. Omrzelo vás kúpanie? Požičajte si bicykle a využite rozsiahlu sieť cyklistických trás. Hodiť sa vám bude tiež pánska a dámska turistická obuv, ktorej dáte zabrať pri spoznávaní stredovekých hradov a zdolávaní prevýšených trás.

3. Bled

Slovinsko ešte mnohí Slováci neobjavili napriek tomu, že v zahraničí si často mýlia práve našu krajinu so Slovinskom. Ak sa predsa len rozhodnete do Slovinska vycestovať, nevynechajte ani oblasť Gorenjska resp. severozápad krajiny. Tu objavíte neočakávanú krásu priam gýčovo nádherného Bledského jazera. V jazere sa dá kúpať počas celého roka, pretože ho zásobujú vodou podzemné termálne pramene. Priemerná teplota vody v jazere Bled je 26 °C. Okolie jazera je obklopené pohoriami a v jeho strede sa nachádza ostrov Blejski Otok s kostolom Sv. Panny Márie. Jazero Bled a celé jeho okolie sú považované za najviac fotogenické miesta v Európe. Ak vás omrzí kúpanie, navštívte Bledský hrad týčiaci sa nad jazerom alebo vyšliapte na vyhliadku Mala Osojnica, z ktorej uvidíte celé jazero ako na dlani.