ZDIEĽAŤ

Aj keď cestovanie predstavuje formu oddychu, príprava naň býva zvyčajne hektická a uponáhľaná. Preto je dobré si ujasniť, čo všetko treba vybaviť priamo v pobočkách úradov a aká administratíva sa dá zariadiť priamo z domu. Cestovné poistenie na vašu cestu do zahraničia vybavíte vďaka internetu aj z pohodlia domova.

Na začiatku sa asi mnohí pýtajú: Mal by som si aj ja zriadiť cestovné poistenie? Je to skutočne potrebné? Odpoveď znie: Áno. A to pre každého z nás, ktorý sa vyberie za hranice  „všedných dní“ a je jedno či sa chystá na dovolenku alebo len za nákupmi. Úraz sa môže stať hocikedy a hocikde. Výdavky na ošetrenie, hospitalizáciu či prevoz do vlasti vám alebo vašim blízkym môžu skomplikovať život. S cestovným poistením si môžete byť istí, že tu bude niekto, kto vám pomôže. Stačí kontaktovať asistenčnú službu, ktorá človeka usmerní, ako postupovať, keď je v ťažkostiach.

Výhody cestovného poistenia

Už počas cesty do zahraničia sa môžu prihodiť nečakané udalosti: pokazené auto, prípadne meškanie lietadla alebo batožiny. A to sme len na začiatku cesty. Počas pobytu to môže byť otrava z jedla, ale aj ľahšie či ťažšie úrazy. Vtedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Pokiaľ cestujete po Európe, je možné využiť aj Európsky preukaz zdravotného poistenia. Netreba však zabúdať na to, že vtedy môže od vás zdravotnícke zariadenie žiadať doplatky za ošetrenie. A tie môžu byť výrazne vyššie ako sme na Slovensku zvyknutí. Je preto lepšie, pokiaľ sa nespoliehate len na tento preukaz, uzatvoríte si cestovné poistenie, a nemusíte sa obávať, koľko vás vyšetrenie v zahraničí vyjde. Poisťovňa vám uhradí liečebné náklady, ktoré zahŕňajú nielen lekárske ošetrenie, ale aj prípadnú operáciu, pobyt v nemocnici, potrebné lieky, ošetrenie zubov, ale aj prepravu poisteného na územie SR až do výšky 300-tisíc eur.

Výhodou je i to, že cestovné poistenie si môžete zriadiť nielen pre seba, ale viete doň zahrnúť aj celú rodinu. Nenahovárame vás, ale ak patríte medzi permanentných „odkladačov“, poistenie na cesty si pokojne môžete nechať na poslednú chvíľu. Vybavenie vám uľahčí fakt, že si zriadite cestovné poistenie online z pohodlia domova a platnosť nadobudne už po troch hodinách od uzavretia.

Dva druhy poistenia. Vyberte si to správne

Ak cestujete do zahraničia iba občas, napríklad raz ročne na víkendový pobyt alebo len na dovolenku, je pre vás určené krátkodobé poistenie. Za takéto poistenie platíte za každý deň zahraničnej cesty. Ak si ho teda uzatvárate na tri dni a jeden deň činí jedno euro, celá cesta vás vyjde zhruba tri eurá na osobu.

Na druhej strane – dlhodobé poistenie alebo cestovné poistenie k platobnej karte, sa platí raz ročne a ste poistení počas celého roka. Vtedy je jedno, koľkokrát do roka vycestujete do zahraničia. Hodí sa totižto pre tých, ktorí cestujú častejšie. Môže to byť dovolenka a tiež aj niekoľko nákupov a výletov. Navyše, toto cestovné poistenie je určené aj pre nadšencov slovenských hôr. Zahŕňa aj poistenie zásahu Horskej záchrannej služby na celom území Slovenska. Preplatí výdavky na zásah záchranárov, ak sa človek ocitne v núdzi v našich horách, napr. uviazne v teréne počas turistiky.