ZDIEĽAŤ

Tak, ako sa mení ročné obdobie, mali by sme meniť aj pneumatiky na našich autách. Správny čas na prezutie je pre každého vodiča individuálny, pretože závisí do rôznych podmienok. Kým na zimných pneumatikách môžeme jazdiť aj počas leta, na tých letných sa na zasneženú cestu radšej nevydávajte. Hoci je prezúvanie náročnou aktivitou, absolvovať by ju mal minimálne raz za rok každý z nás. Existuje mnoho motoristov, ktorí považujú tento akt za zbytočný a to najmä tí, čo žijú v meste. Treba však myslieť na to, že zimné pneumatiky sú povinnosťou podľa zákona a to najmä v období od 15. novembra do 31. marca alebo vtedy, ak sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Mýty o tom, že každý môže jazdiť v zime na pneumatikách na akých sa mu zachce nie sú pravda a takýto vodič na to môže veľmi ľahko doplatiť. Hrozí mu nielen pokuta, ale aj možná kolízia, ktorá spôsobí majetkovú ujmu alebo dokonca môže prísť aj k strate na živote. Auto treba mať pripravené na zimu čo najskôr a to najlepšie vtedy, ak začnú teploty klesať a približovať sa nule.

Dôvodom, prečo by mala byť zimná pneumatika samozrejmosťou je, že je vyrobená tak, aby dokázala odolávať aj tým najhorším poveternostným podmienkam, ktoré ovplyvňujú aj naše cesty. Charakteristická je hlbším dezénom, ktorý znižuje riziko šmyku a teda aj nešťastnej udalosti, ktorých je na cestách viac než dosť. Ak ste si mysleli, že nové letné pneumatiky sú vlastnosťami lepšie ako priemerné zimné, ste na veľkom omyle. Pred zimou treba auto prezuť, nech sa deje čokoľvek. Ak si neviete rady s tým, ktoré značky sú najlepšie, výbornou voľbou sú pneumatiky Continetal. Okrem toho, že patria medzi najpredávanejšie gumy na svete, špecifické sú aj mnohými vylepšeniami a inováciami. Continental je obľúbenou značkou motoristov po celom svete, ktorí veria jej dlhoročnej tradícii.

Ak sa však pri výbere gúm nechcete riadiť len značkou, ale aj referenciami, odporúčame sledovať testy pneumatík. Tie každý rok vykonáva renomovaná inštitúcia ADAC a uznávané motoristické magazíny, ktoré dohliadajú na to, aby boli testy vykonávané nezávisle. Motoristi tak majú možnosť zistiť, ktoré výrobky sú momentálne najlepšie na trhu a dokážu si vybrať najlepšiu kvalitu za výhodnú cenu. Kvalitné značkové gumy môžete  získať za pár eur a preto by ste nemali staré pneumatiky užívať vtedy, ak sú už nevyhovujúce. O ich nepriaznivom stave vám môže napovedať nielen hĺbka dezénu, ale aj praskliny, iná farba alebo ťažká manipulácia s vozidlom.