ZDIEĽAŤ
Videli ste týchto 5 romantických slovenských zámkov?

Na Slovensku máme nielen nádherné prírodné scenérie, hrady, ale tiež krásne, romantické zámky, ktoré by nemali vašej pozornosti ujsť. V zámkoch sú vystavené zaujímavé expozície a spolu s výkladom je návšteva zámku obohacujúca pre celú rodinu. Ktorých 5 slovenských zámkov by ste mali určite vidieť?

1. Bojnický zámok

Na Bojnickom zámku bola už natočená nejedná slovenská rozprávka a vyhľadávaný je tiež filmármi zo zahraničia. Obrovský, monumentálny zámok je pýchou a skvostom, ktorý by mal vidieť každý Slovák. Krásny je nielen interiér zámku, ale tiež okolitý park. Okrem veľmi zachovalého nábytku je veľká atrakcia oltár od florentského majstra N. di Cione Ortagna. Vybrať si môžete až z troch okruhov vrátane zasneženého zimného. Nielen v zime nezabudnite na poriadne obutie. Tenisky vám stačiť nebudú. Radšej si obujte turistické topánky.

2. Smolenický zámok

Je veľká škoda, že Smolenický zámok je prístupný len počas letných mesiacov. A ešte väčšia škoda je, že sprístupnený je len malý úsek zámku. V zámku totiž sídli SAV a časť tvorí hotel. Napriek tomu sa na jeseň či na jar oplatí poprechádzať v okolitých lesoch a po zámockom parku, kde sa vám zíde pánska a dámska turistická obuv. Lesy sú totiž listnaté, čo znamená klzké podložie. Na jar je možné v parku usporiadať piknik alebo sa opaľovať pri jazierku.

3. Zámok Topolčianky

Obdivujete klasicistickú architektúru? Zámok Topolčianky sa vám zaručene bude páčiť. Interiér zámku je vlastne múzeom, kde sú vystavené knihy, keramika či nábytok. Veľmi zaujímavá je výstava kobercov a orientálnych závesov. Súčasťou areálu je žrebčín. Pohľad na pobehujúce koníky či jazda na nich vám spestria rodinný výlet. Zámok je možné navštíviť v letnom i zimnom období.

4. Zvolenský zámok

Priamo v meste Zvolen si na prvý pohľad zamilujete Zvolenský zámok. Zámok slúži ako priestor pre obrazovú galériu a výstavu starého umenia. Zaujímavé sú tiež rôzne akcie konajúce sa na zámku – vzdelávacie programy, prednášky a výklady odborníkov z oblasti histórie. Zvolenský zámok je otvorený celoročne. Sledujte jeho internetové stránky, aby vám neušli akcie typu Zvolenské hry zámocké. Samotné mesto Zvolen je na prechádzku ako stvorené (Kostol Sv. Alžbety, Arborétum Borová hora). Ak si naplánujte na mesto čas na celý deň, turistická obuv vám zaručí, že zvládnete prejsť všetky zaujímavosti.

5. Zámok Vígľaš

Zámok Vígľaš sa nachádza neďaleko Zvolena. Bol pred desiatimi rokmi zrekonštruovaný, takže je ideálnym miestom na romantickú prechádzku. Súčasťou zámku je tiež rovnomenný hotel, ktorý je vám k dispozícii na prenocovanie. Prehliadky zámku sa konajú v lete i v zime. V lete dostanete k prehliadke bonus v podobe výkladu sokoliarskej skupiny. Výcvik sokolov je zaujímavý hlavne pre deti, ktoré si výlet užijú rovnako ako vy.