ZDIEĽAŤ
Ste si istý, že vaše zimné pneumatiky vydržia ďalšiu zimu?

Vonku sa ochladilo a všetci vodiči by už mali mať obuté zimné pneumatiky. Nie každý to však stihol a nie každý si je istý, či tie jeho gumy vydržia ešte ďalšiu sezónu. Aj napriek tomu, že ich už máte obuté, radšej ich poriadne skontrolujte.

Dôležitý nie je len vek, ale najmä opotrebovanosť

Riadiť sa len vekom a teda dátumom výroby pneumatík nie je tým najlepším a najšťastnejším riešením. Dôvodom je, že ich životnosť a použiteľnosť závisí od rôznych faktorov. Skutočnosť je taká, že aj sedem ročné zimné pneumatiky môžu byť v rovnakej kondícii, ako dvojročné. Všetko závisí od frekvencie ich používania a štýlu jazdy. Aj keď mnohí predajcovia zastávajú názor, že pneumatiky treba meniť približne po troch rokoch, nie je to pravda. Tie vám môžu vydržať omnoho dlhšie, no treba im dopriať aj akú takú starostlivosť. To, či sú pneumatiky vhodné na ďalšiu sezónu zistíte už na prvý pohľad. Ak sa na nich nachádzajú praskliny alebo iné viditeľné poškodenia, mali by ste ich radšej vymeniť. Nová sada vám zaručí bezpečnosť, ktorá je počas jazdy najdôležitejšia. Hoci ide o väčšiu investíciu, ktorú nie každý zvládne, rozhliadnuť sa môžete aj po lacnejších verziách. Aj niektoré najlacnejšie pneumatiky na trhu poskytujú potrebné vlastnosti, vďaka ktorým ich využijete viac sezón.

Pozerajte na počet kilometrov aj hĺbku dezénu

Ďalším ukazovateľom opotrebovanosti je aj počet najazdených kilometrov. Ten odzrkadľuje stav a životnosť pneumatík lepšie, ako ich vek. Netreba sa tým však riadiť úplne striktne, pretože aj tam sú isté odchýlky. Ešte viac ako z kilometrov dokážete zistiť stav podľa hĺbky dezénu. Odborníci zastávajú názor, že po 20 tisícoch kilometrov je vhodné sledovať stav dezénu aspoň každých ďalších päť tisíc kilometrov. Práve tento parameter vám najviac ukáže, či je čas kúpiť novú sadu alebo s ňou ešte vydržíte. Každopádne, gumy by ste mali skontrolovať pred každou nasledujúcou sezónou tak, aby ste v prípade potreby stihli zakúpiť nové. Určite sa neoplatí čakať na poslednú chvíľu, pretože počasie je vrtkavé a môže sa vám vypomstiť. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré zimné pneumatiky sú kvalitné a na trhu obľúbené, odporúčame zimné pneumatiky Matador. Túto značku pozná každý jeden motorista a sú zárukou spokojnosti. Dobrým krokom je sledovať testy pneumatík, ktoré vykonáva každý rok renomovaná spoločnosť a motoristické magazíny. Vďaka nim sa budete vo svete motorizmu orientovať lepšie a ani výber pneumatík nebude dilemou.