ZDIEĽAŤ
Slováci elektrickým vozidlám neveria

Koniec výroby spaľovacích motorov neznamená koniec sveta, ale veľa Slovákov vidí v elektromobilite veľkú zradu. Elektrické vozidlá nemajú dobrú povesť nielen u Slovákoch. Taktiež susedia z Čiech sa stavajú k tomuto typu automobilov značne odmietavo. Čo vadí Slovákom na elektrických autách?

Cena stále zohráva veľkú úlohu

Za negatívny postoj k elektrickým autám môže hlavne ich cena. Podľa štatistík sú Slováci na chvoste počtu kúpených elektromobilov. Ku koncu minulého roka sa na týchto vozidlách vozili necelé dve percentá motoristov. Naopak severské krajiny si vedú v štatistikách najlepšie. Vďaka dotáciám a iným výhodám pre majiteľov elektrických vozidiel vymenilo spaľováky za elektrinu vyše 30 % obyvateľov Švédska, Dánska a Fínska.

Zaujímavé je, že polovica Slovákov by na elektrický pohon prešla, ak by bola cena elektromobilov rovnaká ako cena vozidiel so spaľovacím motorom. Je zrejmé, že práve cena je dôvodom, prečo domáci tieto vozidlá odmietajú. Avšak nielen cena zohráva pri ich rozhodovaní úlohu. Ďalšími faktormi sú ceny komponentov a dojazd elektromobilov. Nerátajte s tým, že pneumatiky na elektrické vozidlá budú lacné pneumatiky. Stačí si preštudovať označenie pneumatík a zistíte, že musia zniesť vysokú váhu a zachovať priaznivý valivý odpor. Kvôli vysokej váhe elektrického vozidla je nevyhnutnosťou snímač tlaku pneumatík.

Koľko Slováci najazdia týždenne

Lacnejšie elektrické vozidlá majú dojazd len niečo cez 100 km. Podľa prieskumov Slováci vo väčšine prípadoch najazdia za týždeň viac ako je daný limit. Každodenné nabíjanie oberá o čas a často aj nerentabilné, a to hlavne v tom prípade, že nemáte rodinný dom s garážou. Druhú stranu mince tvorí problém s nabíjacími stanicami. Keď sa vyberiete s elektrickým vozidlom na dlhšiu jazdu, musíte lupou hľadať rýchlo nabíjacie stanice. Ak by ste išli elektrickým automobilom napríklad na dovolenku do Bulharska, v Rumunsku by ste mali obrovský problém automobil nabiť. Plánovať cestu podľa nabíjacích staníc je otravné a obmedzujúce. Navyše testy dokázali, že dojazd elektromobilu na diaľnici je žalostne nízky.

Krátky dojazd vyvoláva stres

Práve dojazd lacnejších elektrických vozidiel vyvoláva v hlavách Slovákov stres. Stres z toho, že im vozidlo vypovie službu na diaľnici v kolóne alebo sa nedostanú do cieľovej stanice, pretože nenájdu nabíjaciu stanicu.

Investovať do elektrického automobilu s vyšším výkonom nad 200 kW sa našincovi veľmi nechce. A my sa mu ani nedivíme, keďže kto má doma pod vankúšom 40 tisíc eur. Kupovať ojazdené elektromobily je riziko. Ich cena prekračuje v priemere 10 tisíc eur, čo nie je veľmi výhodná kúpa.

Musíme spomenúť aj poslednú skupinu motoristov, ktorým prekáža zvuk elektrického automobilu. Chýba im hukot spaľovacieho motora a nevedia si zvyknúť na tichý chod elektromotora.