ZDIEĽAŤ
Raj pre potápačov: Maldivy a potápanie
Raj pre potápačov: Maldivy a potápanie

Rozprávková krajina s azúrovou vodou a bielymi piesočnatými plážami láka na dovolenku milovníkov exotiky, rodiny s deťmi aj potápačov. Maldivy ponúkajú fantastické zážitky vo všetkých oblastiach. Dovolenkári si okrem dychberúcich fotografických záberov odnesú aj množstvo unikátnych spomienok.

Súostrovie v Indickom oceáne je raj pre tých, ktorí chcú nazrieť pod vodnú hladinu. Bohatý morský život, koraly, jaskyne aj vraky, jediný ponor pod vodu vám ukáže fascinujúci život, ktorý je ukrytý pred zrakom bežného turistu. Prečo je potápanie na Maldivách také fascinujúce? A ktoré destinácie sa oplatí navštíviť?

Súostrovie v Indickom oceáne

Kde sú Maldivy? Koralové súostrovie Maldivy sa nachádza cca 500 km juhozápadne od Indie. 19 koralových maldivských atolov tvorí 1 100 malých ostrovčekov s rozlohou menšou ako 5 km².

Obývaných je približne 220 z nich a sú perfektnou destináciou pre rodinnú dovolenku. Priemerné denné teploty sa pohybujú okolo 31°C a nočné teploty sú okolo 23°C, preto niektorý z maldivských ostrovoch môže pokojne byť vašou prvou destináciou na dovolenku aj s niekoľko mesačným bábätkom.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, kedy je vhodný čas na dovolenku s bábätkom pri mori?

Povrch ostrovov je plochý a nikde nepresahuje výšku troch metrov. Jednotlivé skupiny ostrovčekov sú zväčša zoradené do atolov. Atol je koralový ostrov prstencovitého tvaru, ktorý vznikol tak, že ostrov, ktorý obklopoval, klesol pod hladinu oceánu. Na mieste po ponorenom ostrove vznikla lagúna. Lagúna je takmer po celom obvode obklopená pásom koralových útesov.

Prečo Maldivy?

Maldivy sú široko známe pre svoje letoviská, z ktorých každé je jedinečným svetom obklopeným tým najčistejším zlatým pieskom. Ide o miesto „na konci sveta“, kde chýba hluk veľkomesta, kde je len exotická príroda a nekonečný oceán.

Celým súostrovím Maldivy sa tiahnu početné podvodné koralové jaskyne. Bujná tropická vegetácia vytvára nedotknutú a jedinečnú krásu ostrovov.

Maldivy radi objavujú aj nadšenci potápania. Početné koralové jaskyne sú zaujímavými miestami na podmorský prieskum. Koralové útesy chránia pobrežné vody pred dravými rybami, takže potápači sa nemusia báť o svoje životy.

Potápanie na Maldivách je určené pre všetky úrovne skúseností, a to z dôvodu rôznorodého charakteru potápačských lokalít. Menej skúsení potápači si môžu vychutnať chránenejšie útesy, ktoré sa nachádzajú ďaleko od rýchlo tečúcich prúdov. Skúsenejší potápači si môžu užiť jedny z najlepších driftových ponorov na svete.

Žraloky, korytnačky aj papagáje

Keď si nasadíte potápačské okuliare a ponoríte sa pod hladinu, otvorí sa pred vami nádherný podmorský svet. Zrazu budete obklopení húfom nádherných farebných rýb, stretnete aj dravce, ktoré v našich končinách sotva uvidíte.

Čakajú na vás rôzne koraly a sasanky, obrie manty, trnuchy, morské korytnačky, chobotnice, žraloky bielohrotové útesové, žraloky kladivohlavé a ďalšie druhy neškodných žralokov, murény, dvojmetrové cheilinus obrovské a pod. A možno natrafíte aj na žraloka veľrybieho, dorastajúceho do dĺžky až 12 metrov

Hoci sa Maldivy spájajú najmä s fascinujúcim svetom pod hladinou oceánu, aj maldivská súš je bohatá na faunu. Tak ako na väčšine ostrovov, aj tu prevažujú morské vtáky, hlavne čajky a rybáci. V hojnom počte sa tu vyskytuje pestrý vták, alexander malý, ktorý sa tiež radí medzi najhlučnejších obyvateľov ostrova.

Na neobývaných ostrovoch žijú volavky. Tieto elegantné vtáky však zahliadnete len zriedkakedy. Žijú tu aj orly, papagáje a kormorány.

Najvhodnejší čas na potápanie

Väčšina turistov tvrdí, že najlepším obdobím na potápanie na Maldivách je sezóna sucha, ktorá začína v novembri a trvá až do apríla. V tomto období je pravdepodobnosť dažďa minimálna a viditeľnosť pod vodou je vynikajúca.

Viditeľnosť pod vodou na východnej strane atolov dosahuje 20–30 m a 15–20 m na ​​západnej strane. Priemerná teplota vody je počas celého roka pomerne stála, okolo 26–29°C s výnimkou ďalekého juhu, kde môže počas severovýchodného monzúnu klesnúť na 24°C.

Vyskúšajte potápačské safari

Keďže ostrovy sú roztrúsené na obrovskej ploche a najlepšie potápanie je vo vnútri a mimo lagún atolov a v kanáloch medzi nimi, vznikla turistická atrakcia, a to potápačské safari. Je to najlepší spôsob, ako vidieť väčšinu morského života súostrovia Maldivy.

Toto potápačské safari sa realizuje pomocou výletnej lode, nazývanej aj liveaborad. Spája potápanie s relaxom na luxusnej lodi. Zoberte si plavky a oddychujte na palube alebo si doprajte luxusný wellness. Dámy, nezabudnite si vhodné plážové šaty, večer sa na lodi často konajú koktail párty, večierky alebo večerné kino.

10 tipov na potápanie na Maldivách

1.   Nassimo Thila

Nassimo Thila, tiež známy ako Paradise Rock (rajská skala) alebo Virgin Reef (panenský útes), je veľmi populárna potápačská lokalita na Maldivách.

Táto lokalita ponúka množstvo zaujímavých vrcholov roztrúsených pár metrov od hlavného útesu. Môže sa pochváliť niekoľkými fantastickými skalnými útvarmi a jaskyňami pokrytými modrými a žltými mäkkými koralmi, ako aj množstvom morského života – všetko, čo by mal ponúkať dokonalý ponor. Tento ponor je však vhodný pre skúsených potápačov pre silný prúd.

Vrchol thily je medzi 10 a 15 metrami a je tu množstvo mäkkých koralov, ktoré čakajú na obdiv. Tu pravdepodobne uvidíte chňapala žltohlavého, barakudy a dokonca aj niektoré útesové žraloky bielohroté.

2.   Kandooma Thila

Približne 300 metrov dlhý podmorský ostrov Kandooma Thila má tvar slzy a leží približne 12 m pod hladinou. Nachádza sa medzi ostrovmi Cocoa a Holiday Inn Kandooma Resort. Je považovaný za jeden z najlepších ponorov v Severnom Male, je však príliš dlhý na to, aby ste všetky jeho krásy objavili iba jedným ponorom. Preto sa väčšina potápačov skôr zameriava na konkrétne oblasti.

Najpopulárnejšia je západná strana, kde nájdete jaskyňu Jack’s Corner s výškou 24 m pokrytú mäkkými koralmi. Môžete tu dokonca spozorovať zelené morské korytnačky, kranasa obrovského alebo červené ostrieže. Prúd sa tu pohybuje medzi stredným až veľmi silným, takže je dôležité, aby ste boli pokročilý potápač.

3.   Rainbow reef

Viac známy ako HP Reef. Ide o prominentnú potápačskú lokalitu. Vďaka ponorom, ktoré siahajú až do hĺbky 40 metrov, je tento útes ideálnym miestom pre tých, ktorí sa snažia odhaliť fascinujúce tajomstvá sveta pod vodou.

Tento “dúhový útes” získal svoje označenie vďaka farebnej palete, ktorá sfarbuje početné skalné útvary, bloky, balvany, rímsy, trhliny a jaskyne. Tiež sa stretnete s niekoľkými druhmi rýb, koralovými útesmi a podmorskými rastlinami, ktoré vám doslova vyrazia dych.

Jednou z obľúbených atrakcií je vhodne nazvaný útes „komín“ s dĺžkou od 10 do 24 metrov. Pravidelne tu môžete vidieť žraloky, raje, kranasy obrovské barakudy a tuniaky.

4.   Maaya Thila

Jednou z najobľúbenejších potápačských lokalít na Maldivách je ohromujúci Maaya Thila, teda podmorský ostrov, a to z jediného dôvodu. Tento fantastický vrchol ostrova je obsiaty nádhernými farebnými koralmi a je domovom pre celý rad fascinujúcich morských živočíchov. Od korytnačiek a žiab po rejnoky a útesové žraloky bielohroté.

Táto potápačská lokalita dosahuje od 6 až po 30 metrov. Na severozápadnej a južnej strane sa vyskytuje niekoľko koralových výbežkov. Všade okolo thily je veľa jaskýň a previsov.

Prúdy sú však nestabilné a často nepredvídateľné, takže túto lokalitu by nemali skúšať začínajúci potápači.

Táto lokalita ulahodí aj nočným potápačom. Práve po západe slnka sa toho pod morskou hladinou deje najviac. Ak si na nočný ponor netrúfate, zverte sa do rúk skúseného sprievodcu a vybavte sa reflexnými prvkami, aby ste sa svojim spolubádateľom nestratili z dohľadu.

5.   Cocoa Thila

Na východnom okraji atolu South Male sa nachádza Cocoa Thila. Tento vrchol sa rozprestiera do neuveriteľných 400 m a klesá do hĺbky 30 m. Vďaka silným prúdom je táto lokalita vhodnejšia pre pokročilých a skúsených potápačov. Avšak tie isté prúdy, pred ktorými varujeme začiatočníkov, sú zodpovedné za širokú škálu morského života, ktorý sa tu nachádza.

Obdivujte skalnaté previsy, rokliny a štrbiny, ktoré poskytujú krátky oddych od prúdu. V tej nádhernej modrej hlbočine sa ukrývajú húfy karnasov obrovských, tuniakov, stretnúť môžete aj korytnačku zelenú a samozrejme žraloky.

6.   Banana reef

Banana reef, dnes chránená morská oblasť, bol prvou potápačskou lokalitou na Maldivách známou po celom svete. Ponúka nádherné farebné koraly, fascinujúce jaskyne a previsy, preto nie je prekvapením, že sa táto oblasť stala tak populárnou a uznávanou.

Je tiež hostiteľom množstva morských živočíchov, ako sú žraloky a kanice, ako aj útesových rýb, tuniakov a množstvo ďalších, ktoré sa zhromažďujú v týchto krištáľovo čistých vodách. Táto potápačská lokalita je vhodná pre začínajúcich potápačov a dokonca sa tu dá aj šnorchlovať. Útes začína len na 5 metroch a klesá maximálne do 35 metrov.

7.  Manta Point

Fascinujú vás manty? Poďte za nimi na Maldivy. Práve lokalita Manta Point je domovom celých rodín týchto obrovských a zároveň citlivých stvorení.

Manta Point je tiež známy ako Emas Thila. Má dĺžku asi jeden kilometer. Celkový pokles je asi 20 metrov, teda potápači si užijú pomerne solídny ponor bohatý na podmorské krásy. Čakajú ich štrbiny, kanály a jaskyne, v ktorých sa nachádza množstvo morského života.

Okrem mánt môžu potápači vidieť aj farebné mäkké koraly, tuniaky, vráskavce napoleonské, žraloky a kranasy. Na útese môžete dokonca spozorovať húfy lipňov, ostriežov, maskovaných klipiek a pod.

8.   Alimatha Jetty

Rovnako ako Maaya Thila, aj táto lokalita na atole Vaavu je skvelým miestom na nočné potápanie. Rovno pod doskami mólu môžete stretnúť množstvo obyvateľov oceánu, ktorí sa naučili chodiť sem za potravou. Môžu za to letoviská a rezorty, ktoré odpad z očistených rýb hádzali priamo do oceánu. Preto byť v noci pod mólom môžete byť fantastické.

Odporúča sa absolvovať tento ponor mimo sezóny, aby ste sa vyhli množstvu senzácie chtivých potápačov. Plytký ponor s maximálnou hĺbkou 15 m je vhodným miestom pre odvážnych začiatočníkov, ktorí chcú byť v čo najbližšom kontakte s morskými tvormi. Oblečte si potápačský oblek a neoprénové topánky, aby ste sa počas tohto nezvyčajného zážitku cítili čo najpohodlnejšie.

9.  Vrak Kuda Giri

Aj keď sú Maldivy najznámejšie vďaka nádhernému podmorskému životu, žralokom veľrybím a mantám, aj tu sa nachádza niekoľko vrakov.

Kuda Giri je ideálny pre potápačov rôzneho veku aj úrovní potápačských skúseností. Ide o ponor, ktorý vyhovuje začiatočníkom. Aj tým, ktorí potrebujú oddych od silných prúdov, ktoré kraľujú vo väčšine maldivských potápačských lokalít.

Vrak tejto nákladnej lode, ktorá sa potopila v roku 1994, sedí naklonený na boku a poskytuje domov najrôznejším tvorom. Na palubách nájdete koberec zložený z množstva farebných koralov a morských rastlín, zatiaľ čo korytnačky a vráskavce plávajú okolo. Na neďalekom vrchole na vás za čakajú chobotnice a príležitostne aj ostnáče.

10.  Sun Island

Ak smerujete na Maldivy s nádejou, že sa stretnete so žralokmi, zmeňte nádej na istotu a zamierte na Sun Island, teda Slnečný ostrov. Južná strana ostrova je otvorená do Indického oceánu a má plytkú náhornú plošinu vo výške 5 až 10 metrov, ktorá predstavuje ideálne miesto na čakanie, kým okolo prejdú žraloky.

Výhodou je, že Sun Island je otvorený pre šnorchlistov aj potápačov, preto nie sú potrebné žiadne skúsenosti s potápaním. Ak žraloky nestačia, možno budete mať šťastie a natrafíte na mantu alebo korytnačku, ktoré občas plávajú pod plošinou v hlbšej vode.

Na záver

Zmeňte sa na rybu a pridajte sa k žralokom, mantám, karnasom či korytnačkám. Ponorte sa do Indického oceánu a dajte sa očariť nádhernou rozprávkovou krajinou plnou farieb. Maldivy na skok od Indie ponúkajú nádherný zážitok tak pre potápačov, ako pre šnorchlistov.

Spojte zážitky pod hladinou s relaxom na palube luxusnej lode a vychutnajte si potápačské safari. Kým donedávna boli Maldivy nedostupné pre bežného turistu, dnes už nájdete potápanie, ktoré príliš nezatrasie vaším rodinným rozpočtom.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: unsplash.com