ZDIEĽAŤ
Poznáte klenot mexického pobrežia? Predstavujeme vám Tulum

Letovisko Tulum nie je len o dokonalých plážach a tropickom počasí. Tento raj influencerov sa nachádza na Yucatánskom polostrove v Mexiku, iba 2 hodiny južne od Cancúnu. Svojou exotickou a duchovnou atmosférou ho viacerí cestovatelia porovnávajú s Bali. Čo všetko tu môžete tu zažiť?

Preskúmajte tropickú prírodu

Celá oblasť leží v blízkosti druhého najväčšieho systému koralových útesov. To ponúka skvelú príležitosť na potápanie a spoznávanie podmorského sveta. Karibské more tvorí oázy pokoja s bielym pieskom a tyrkysovým morom. „Vylihovať“ môžete na súkromných plážach hotelov a plážových klubov, či na verejných ako Las Palmas, Playa Paraiso a Playa Ruinas.

Táto časť Mexika je tiež známa jaskyňami cenotes. Ide o prírodné jazierka pod zemou, ktoré majú zvyčajne prepadnutý strop. Voda v nich je priezračná, plávanie a šnorchlovanie tu má svoje nezameniteľné čaro. Odporúčame navštíviť najmä Gran Cenote, Cenote Cristal a Cenote Tankah.

Prírodná rezervácia Sian Ka’an

Prírodná rezervácia Sian Ka’an je domovom leopardov, žralokov, plameniakov a ďalších niekoľko stoviek druhov živočíchov. K dedičstvu UNESCO patrí už od roku 1987. Morské korytnačky môžete pozorovať zblízka v neďalekej dedinke Akumal.

Odhaľte tajomstvá mayských pyramíd

Vďaka pozoruhodne zachovaným stavbám starobylých Mayov patrí Tulum k významným historickým pamiatkam. Často sa objavuje aj na obaloch na iPhone. Toto mayské mesto je jediné, ktoré bolo postavené na pobreží. Nájdete tu dokonca hrad na útese s výhľadom na more.

Navštívte svätyňu El Castillo

Navštívte svätyňu El Castillo, ktorá je obklopená kamenným múrom. Ak sem prídete medzi prvými návštevníkmi, možno uvidíte aj miestne lasice alebo leguány. Ďalšiu svätyňu nájdete v Coba, kam sa na bicykli cez džungľu dostanete za približne 40 minút. Požičovní je tu mnoho. Nezabudnite ani na Chichen Itza alebo Uxmal.

Objavte nočný život a miestnu gastronómiu

V Tulume si užijete aj dostatok spoločenského života. Pláž Paraiso v blízkosti spomínaného hradu na útese patrí k najnavštevovanejším. Množstvo nočných barov nájdete na pláži Papaya Playa, kde si okrem zábavy užijete aj lokálne pochúťky. V plážovom klube sa tu pod holým nebom organizujú párty s DJom.

Fanúšikovia plodov mora si tu určite prídu na svoje. Čerstvé ryby a ďalšie úlovky nájdete v každej reštaurácii. Samozrejmosťou sú špeciality mexickej kuchyne ako tacos a burrito, ale aj vegánske jedlá a čerstvé smoothies. 

Straťte sa v uličkách mesta Tulum

Mesto Tulum, vzdialené od plážovej oblasti zhruba 30 minút, je príjemnou zmenou. Nájdete tu autentickú a pokojnú atmosféru. Ceny tu sú v porovnaní s pobrežím nižšie, a tak si určite pochutnajte na miestnych delikatesách a koktejloch. Nachádza sa tu aj veľa obchodíkov s rôznym tovarom.

Prejdite sa historickými ulicami alebo si doprajte relax v niektorom z množstva wellness centier. Tulum je preslávený aj ako centrum jógy s množstvom štúdií a pobytov, ktoré sa tu organizujú. Lekcie jógy organizuje takmer každý hotel, prípadne sa jej môžete venovať aj priamo v džungli. 

 

Zdroj: unsplash.com