ZDIEĽAŤ

O tom, že Tatry sú najkrajším miestom na Slovensku, niet najmenších pochýb. Sú našou pýchou, ktorá nemá konkurenciu. Rok čo rok ich navštívi niekoľko tisíc turistov z rôznych krajín, ktorí sa snažia „preskúmať“ každé zákutie, vrchol či údolie. Ak aj vy chcete spoznať tatranské poklady, nenechajte si ujsť nasledujúce miesta, ktoré vás ohromia od prvého momentu. Niektoré z nich možno poznať budete, no o niektorých ste možno ani len nepočuli, a práve preto je najvyšší čas na spoznávanie nových a nepoznaných „pokladov“ Tatier.

Bane na Kriváni

Ak ste sa rozhodli nájsť si ubytovanie Tatry, v tom prípade pobudnete v Tatrách pravdepodobne dlhšie. Kriváň je navštevovaný mnohými turistami kvôli jeho majestátnosti, ale i baňami, ktoré sa nachádzajú len 50 metrov pod vrcholom. Dokonca tu bola vybudovaná cesta dlhá až do výšky 2200 metrov pre konské povozy. Avšak pozor! V žiadnom prípade nehľadajte bane bez profesionála! V opačnom prípade závažne riskujete svoj život!

Srdce z kameňa

Aj vám sa už stalo, že ste niekomu povedali, že má „srdce ako z kameňa“? Tak podobné kamenné srdce môžete nájsť medzi Vyšnými Hágmi a odbočkou na Popradské pleso, neďaleko električkovej trasy. Ide o prírodný výtvor, ktorý priam úplne kopíruje tvar srdca. Žiaľ, výkyvy vonkajšieho prostredia ničia srdce, najmä jeho povrch, čiže sa postupne, ale isto rozpadá a výrazne znehodnocuje.

Belianska jaskyňa

Kam s deťmi v Tatrách?  Celoročne prístupná Belianska jaskyňa je jednou z možností. Ide o jaskyňu kvapľového typu, ktorá vyniká akustikou, čiže občas sa môžete započúvať do tzv. koncertov, ktoré sú skutočne ohromujúce. K jaskyni sa dostanete veľmi jednoducho – stačí sa riadiť podľa náučného chodníka so 6 panelmi.

Kmeťov vodopád

Vedeli ste o tom, že najvyšším vodopádom Tatier je Kmeťov vodopád, ktorý je vysoký až 80 metrov? Ten sa nachádza v Kôprovej doline, a práve preto je navštevovaný mnohými turistami. Je dobre dostupný zo Štrbského plesa. Apartmány Tatranská Lomnica sú ideálnym východiskovým bodom na návštevu tatranských pokladov, ktoré by ste mali každopádne vidieť aj vy.

Čarokrásne drevené kostolíky

Ak ste milovníkom architektúry a máte zmysel pre detail, nezabudnite vziať fotoaparát a navštíviť tatranské drevené kostolíky sakrálnej architektúry. Začať môžete pri Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý sa nachádza v Starom Smokovci a ukončiť pút pri Kostole nanebovzatia Panny Márie, ktorý sa nachádza v Tatranskej Kotline. Samozrejme, vo Vysokých Tatrách sa nachádza niekoľko nádherných drevených kostolíkov, ktoré vás ohúria už od prvého momentu! Verte či neverte, kostolíky sa zapáčia i vašim ratolestiam. Neváhajte a spoznajte Tatry aj z inej perspektívy.