ZDIEĽAŤ

Slniečko môže byť dobrý sluha, ale aj zlý pán. Je to presne ako s ohňom; aj slnečné lúče nás dokážu zahriať a zároveň, ak si nedáme pozor, aj poriadne popáliť. Pripravili sme pre vás prehľad najrozšírenejších mýtov, ktoré je potrebné uviesť na správnu mieru.

Mýtus: Pred sezónou potrebujete základné opálenie

Mnohí z nás počas zimy či skraja nového roku navštevujú soláriá. Ich cieľ je jediný – vybudovať si opálenie, akúsi základnú vrstvu, vďaka ktorej bude pokožka lepšie reagovať na blížiace sa teplé a slnečné dni. Popravde, opálenie zo solária je vlastne reakciou na žiarenie UVA, s ktorým soláriá pracujú. Oveľa nebezpečnejšie je však UVB žiarenie.

Mýtus: Ochrana pred UVB stačí

UVB je pomerne agresívny druh slnečného žiarenia. Spôsobuje zmeny v DNA pokožky a často býva príčinou vzniku rakoviny kože. UVA ale tiež nie je žiadny svätec! Na Zem ho preniká až 95% a je zradné v tom, že zmeny, ktoré spôsobí, sa prejavia pokoje aj o 10 či 15 rokov. Môže ísť o ochabnutú a zostarnutú pokožku, v horšom prípade sa prihlási nebezpečný melanóm.

Mýtus: Čím menší faktor, tým menej lúčov prípravok pohltí či odpudí

Opaľovacie krémy, opaľovacia hmla, oleje- všetky majú za úlohu ochrániť organizmus pred negatívnymi dopadmi slnečných lúčov. A všetky prípravky ho aj chránia, pretože odrážajú či pohlcujú  zhruba 97% UV žiarenia. O sile jednotlivých prípravkov svedčí ich SPF, teda slnečný ochranný faktor. Ten predstavuje násobok času, ktorý môžete stráviť bezpečným opaľovaním sa. Ak sa spálite za 10 minút a použijete opaľovací krém s ochranným faktorom 40, teoreticky by ste, po nanesení prípravku, mali na slnku vydržať zhruba 400 minút bez spálenín.

Mýtus: Stravovanie nemá vplyv na kvalitu opálenia

Ochrana pokožky pred slnkom môže spočívať aj v správne nastavenom jedálničku. Tomu by mala dominovať najmä ovocie a zelenia, konkrétne červené a oranžové druhy týchto plodín. Skvelé antioxidačné účinky má tiež kvalitná čokoláda a zdroje bohaté na omega-3 mastné kyseliny, predovšetkým ryby a v menšej miere tiež orechy. Z nápojov je výbornou voľbou zelený čaj a prvotriedna káva.

Mýtus: Prirodzené opálenie ako ochrana pred slnkom stačí

Pôsobenie UV žiarenia vyvoláva v pokožke obrannú reakciu, ktorej výsledkom je tvorba melanínu. Ten do istej miery pohlcuje slnečné žiarenie a tým pokožku chráni. Táto ochrana sa však ani zďaleka nevyrovná účinkom opaľovacích prípravkov. Ak by sme mali oba druhy ochrany porovnať, potom sa účinnosť melanínu rovná účinnosti ochranného faktora 3 až 7.

Kvalitná opaľovacia kozmetika by vo vašej výbave nemala chýbať. Vyskúšajte napríklad produkty radu Photoderm od Biodermy. Táto kozmetika obsahuje výnimočný patent bunkovej bioochrany, vďaka ktorému sa osvedčila ako skvelý ochranný prostriedok proti UVA aj UVB žiareniu.