ZDIEĽAŤ

Len tak na úvod – prečo vlastne cestovať na Korfu ?

Grécky ostrov Korfu je prírodne krásny a zelený, na rozdiel od južnejších ostrovov má  vďaka dostatočným dažďom v zime dostatok vlahy a bujnú vegetáciu. Okrem zelene na súši sa ostrov hrdí aj nádherným blankytným morom. Vďaka svojmu umiestneniu hneď  pod európskou pevninou –  pod Albánskom je ostrov chránený pred vetrom a na mori nebývajú  časté a silné vlny.

Historicky bol ostrov jedným z prvých ostrovov, kde sa vďaka pôsobeniu Benátčanov a Britov začal rozvíjať cestovný ruch a ich kultúrny a gastronomický vplyv je vidieť na ostrove do dnes.

Ako tam cestovať – najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob ako sa dostať na ostrov je využiť chartrové lety z Bratislavy a Košíc počas hlavnej letnej turistickej sezóny. Takéto lety trvajú iba cca 1,5 hodiny a transfer z letiska je vzhľadom na malú rozlohu ostrova zvyčajne krátky. Preto je tento spôsob cestovania najvhodnejší aj pre rodiny s malými deťmi, alebo pre starších cestovateľov. Ak sa chcete na ostrov vybrať sami, počítajte s komplikovaným cestovaním s prestupmi a čakaním.

Počasie a more na Korfu – Ostrov je najsevernejším z gréckych ostrovov, preto sú tu letá miernejšie ako v ostatných letoviskách. Priemerné denné teploty sa pohybujú okolo 29 st. C, teplota mora je príjemná – cca 25 st. C. More je priezračné, tyrkysovo modré, a v kombinácii s okolitou zeleňou pôsobí relaxačne.

Cestovanie po ostrove – ostrov stojí za to, aby ste  spoznali nielen bezprostredné okolie svojho hotela, ale aj jeho zálivy, pláže, pamiatky. Na ostrove je dobrá cestná infraštruktúra, pre kopcovitý terén odporúčame radšej  požičanie auta alebo skútra než bicyklov. V hlavnej turistickej sezóne si môžete prenajať na každom mieste auto, ceny sa pohybujú 60 – 80 EUR/ deň. K dispozícii je verejná autobusová doprava ( odporúčame využiť najma v hlavnom meste Corfu town/Kerkyra) , alebo ak ste vzdialený od hlavného mesta najjednoduchšie sú fakultatívne výlety ponúkané cestovnými kanceláriami.

Najzaujímavejšie miesta na Korfu – kultúrny život a najviac pamätihodností sa nachádza v hlavnom meste Kerkyra. Jeho historické centrum je zapísané do Svetového dedičstva UNESCO. V meste je Stará benátska pevnosť, Esplanáda – upravený park a námestie s pozoruhodnými budovami v štýle francúzskej architektúry. Medzi zaujímavosti patrí aj Palác sv. Juraja, v ktorom je múzeum ázijského umenia.

Najnavštevovanejšou pamiatkam patrí Palác Achilleion – letohrádok rakúskej cisárovnej Sisi, so symbolickou sochou Achillea, kde obľúbená cisárovná smútila po smrti svojho syna. Palác  je cca 10 km od mesta Kerkyra a je krásne dekorovaný.

Ostrov Korfu je povestný hlbokými zálivmi a kopcovitým pobrežím s krásnymi plážami. Jedným z najvyhľadávanejších miest je Paleokastritsa a jaskyne – Modré lagúny. Na čarovnom ostrove nájdete aj  malé rybárske dedinky kde si môžete pochutnať na typických gréckych špecialitách ako sú tzaziki, grécky šalát,  čerstvé ryby a sladká baklava.  S baklavou bude vaša letná dovolenka naozaj sladká!

Hotely na Korfu – ostrov je členitý a rôznorodý, preto sa musíte rozhodnúť a informovať v  ktorej časti ostrova chcete bývať. Sever ostrova je zelenší, má dlhé piesočnaté pláže, ale menej vyvinutú infraštruktúru. V okolí hlavného mesta sú pláže menšie, zväčša štrkové a nad nimi sa týčia hotely, zväčša postavené vo svahu. Južná časť ostrova je rušná, nájdete tu  pláže  vhodné aj pre deti.  Osobitnou zaujímavosťou ostrova je letovisko Sidari  s „Kanálom lásky „, ktorý predstavuje pieskovcové útvary v mori pripomínajúce objatie. Podľa starej legendy a tradície ak kanál prepláva zaľúbený pár – ich láska bude trvať naveky a možno o rok už bude dovolenka s deťmi J .