ZDIEĽAŤ

Dopravná nehoda je nepríjemnou skúsenosťou, najmä ak ste ju nespôsobili vy. V prípade stretu s iným vozidlom sú vaše škody hradené z povinného zmluvného poistenia vinníka. Nehodu však môže spôsobiť aj cyklista či chodec. Čo v takomto prípade?

Dopravná nehoda s cyklistom

Predstavte si situáciu. Po náročnom dni v práci konečne sadáte do svojho auta. Veziete sa domov a v tom vám nečakane do cesty vbehne cyklista. Silno zabrzdíte, prípadne strhnete volant a skončíte v priekope. Nikomu sa, našťastie, nič nestalo, no vaše auto putuje do servisu. Kto to zaplatí? Vaše PZP poistenie vám v tomto prípade nepomôže. Kryje len škody, ktoré spôsobíte vy na cudzom vozidle, majetku či zdraví.

Cyklista bez poistenia

Cyklistom v mestách i dedinách chýbajú cyklistické chodníky, po ktorých by mohli jazdiť bezpečne. V rušnej premávke ľahko dôjde k zaváhaniu a nehoda je na svete. I keď sa zrážka obišla bez vážnejších zranení, cyklisti nie sú povinní uzavrieť PZP poistenie pre svoje bicykle. Nemajú teda poisťovňu, ktorá by za nich spôsobené škody uhradila. Zväčša nepomáha ani iný typ poistenia, pokiaľ vyslovene nie je stavané na túto situáciu.

Na riešení sa musíte dohodnúť

Pokiaľ sa vám prihodila nehoda, ktorú spôsobil cyklista, na kompenzácii nákladov sa musíte dohodnúť s ním. Môžete dúfať, že je seriózny a k situácii sa postaví zodpovedne. Na opravu vám bude musieť prispieť z vlastného vrecka. Inak vám neostáva nič iné, len sa súdiť. Druhým riešením je vaše havarijné poistenie. To môže, no nemusí pokryť škody. Záleží na jeho type a rozsahu krytia, bližšie informácie vám poskytnú v poisťovni.

Stret s cyklistom môže byť veľmi nepríjemný a nebezpečný. Navyše, cyklista nemá uzavreté povinné zmluvné poistenie a spôsobené škody zaňho nekryje poisťovňa. Musíte sa s ním buď dohodnúť osobne, prinajhoršom súdiť. Kľudne sa ale môže stať, že opravu vozidla si uhradíte z vlastného vrecka.