ZDIEĽAŤ
Londýn
Londýn

Každá krajina má svoje hlavné mesto. Metropolu, ku ktorej vzhliadajú domáci obyvatelia a v niekoľkých prípadoch aj turisti. Miesto, kde sídlia štátne špičky a predstavitelia, kde sú pamiatky a kus histórie. Áno, to je všeobecne známy fakt. Ale keď si vezmeme svet ako celok, aké je hlavné mesto sveta? Adeptov je hneď niekoľko, pretože Zem ponúka naozaj perfektné mestá. 

Niekto by povedal New York, niekto by povedal Rím, iný zas Šanghaj alebo Tokio či Peking, niekto Paríž, ďalší Los Angeles, niekto možno Berlín. A veľa ľudí by povedalo, že Londýn. Metropola Veľkej Británie je mestom, kde na vás dýchne história a zároveň miestom, kde si skutočne každý príde na svoje. Ak sa do Londýna chystáte, odporúčame, aby ste išli čo na najdlhšie, pretože aj keby v uliciach britskej metropoly strávite mesiac, zrejme neuvidíte všetky zaujímavé zákutia, ktoré si pre vás toto mesto pripravilo. Samozrejme, itinerár sa dá urobiť podľa času, sú niektoré body, ktoré v Londýne prakticky nemôžete odísť.

Prečo je ale Londýn adeptom na hlavné mesto sveta? Je to mesto, ktoré má všetko. Žije tam viac ako sedem miliónov ľudí, sídlia tam svetové firmy, celebrity, vládni predstavitelia a v neposlednom rade aj kráľovná. K tomu dodajme milióny turistov každý rok a okrem toho aj to, že v Londýne má sídlo viacero futbalových klubov, z ktorých prinajmenšom Chelsea, Arsenal a Tottenham Hotspur majú celosvetový dopad. Veď taká Chelsea má na sociálnych sieťach niekoľko desiatok miliónov fanúšikov, čím sa môže popýšiť naozaj máloktorá firma na svete. A práve londýnski The Blues sú tento rok v službách, ktoré poskytujú športové tipy favoritom na triumf v Premier League s kurzom okolo 2 až 3, pričom ďalšími favoritmi sú Liverpool, Manchester City a Manchester United.

Londýn je futbal, ale nielen futbal. Okrem vyššie spomenutých klubov treba spomenúť aj Crystal Palace, Queens Park Rangers, Fulham, Millwall, Brentford či Watford. Skrátka, kto chce, futbalovo sa vyžije. Ale to je len začiatok. Milujete Harryho Pottera? Tak v Londýne sa poriadne vybláznite. Kultúra? Divadlá a kiná? Nijaký problém. Kuchyne z celého sveta a kulinárske špeciality, ktoré inde nenájdete? Londýn je pre gastro zážitok ako stvorený. Výborne vybudovaná doprava, služby, ktoré fungujú svetovo a stret kultúr, ktorý tu funguje lepšie ako kdekoľvek inde. A aby sme vás nepripravili o pamiatky, čo teda v Londýne vidieť? Uff, otázka, ktorá nemá jednoznačnú odpoveď, ale predsa len sa dá od niečoho odpichnúť.

Rozhodne Tower Bridge a hneď pri ňom legendárnu väznicu Tower, keď tam už budete, odporúčame Westminsterské opáctvo, Houses of Parliament, Big Ben a London Eye. To sú monumenty, ktoré sú zážitkom na celý život. Perfektným zážitkom je aj výhliadka Sky Garden, kam vôbec nie je problematické sa dostať. Zadarmo sa zaregistrujete, prejdete kontrolou a Londýn máte ako na dlani. Krásny je aj London Bridge, pričom ak ste milovníkmi detektívnych príbehov, môžete sa ísť pozrieť na Baker Street, kde sídli legendárny Sherlock Holmes. Londýn je plný možností a jednou z jeho najväčších devíz je to, že to, čo v tomto meste budete robiť, je čisto závislé na vašom rozhodnutí. Ide o to, čo vás baví, čo máte radi a s kým ste. A potom už voľba nie je náročná.