ZDIEĽAŤ
Dovolenka v horách. Nezabudnite na prípravu vozidla
Dovolenka v horách. Nezabudnite na prípravu vozidla

Milujete lyžovanie? Ak áno, iste sa v zime chystáte do hôr na dovolenku. Väčšina ľudí jazdí na zimnú dovolenku automobilom. Predsa len zimný náklad býva o niečo objemnejší ako letný. Váš automobil musí odviesť lyže, lyžiarky, zimné oblečenie a kompletnú zimnú výbavu. Pri všetkom balení a nakladaní nezabudnite na samotnú kontrolu vozidla.

Čo všetko je potrebné skontrolovať

Je zrejmé, že na zimnú dovolenku sa vyberiete ku koncu roka. Preto snáď nemusíme pripomínať, že by ste v tomto čase mali mať už dávno obuté zimné pneumatiky. Nestačí však len samotné prezutie, ale je tiež vhodné pneumatiky pred prezutím skontrolovať. Každá pneumatika más svoju životnosť a hlavne v zime by ste nemali jazdiť na pneumatikách starších ako 5 rokov. Viete, čo je rovnako dôležité ako zimné pneumatiky? No predsa snehové reťaze. Nezabudnite na to, že reťaze musia mať na vyznačených úsekoch obuté absolútne všetky vozidlá. Preto nájdete v obchodoch reťaze na SUV 4×4 a dokonca aj reťaze na dodávky. Bez reťazí v horách si koledujete o pokutu alebo o uviaznutie v snehovom záveji. Po príchode do horského hotela asi už jazdiť nebudete, a to niekoľko dní. Preto je potrebné pred dovolenkou skontrolovať stav batérie. Akumulátor starší ako 4 roky vymeňte za nový. Pre prípad vybitia je dobré investovať do štartovacích káblov. V odstrekovačoch vymeňte letnú kvapalinu za zimnú a overte chladiacu zmes, ktorá by mala zvládať teploty pod 25 °C. Asi budete dosť nabalení, ale napriek tomu si prihoďte do kufra vozidla malú metličku, škrabku a dobre vám poslúži skladacia lopata.

Pozor na zákony okolitých krajín

Ak sa chystáte na dovolenku mimo Slovenska, vopred si overte povinnú zimnú výbavu danej krajiny. Napríklad do Rakúska musíte mať zimné obutie už od 1. novembra. Rakúska polícia vám v horách môže skontrolovať snehové reťaze i dezén pneumatík, ktorý musí byť hlbší ako 4 mm. Pri výprave do obľúbených talianskych lyžiarskych stredísk si overte začiatok zimnej sezóny v jednotlivých oblastiach. V tomto termíne sú nutné zimné pneumatiky. Pozor na Nemecko, ktoré vyžaduje počas zimy obutie zimných pneumatík a neakceptuje celoročné varianty. Zaujímavosťou je, že vo Francúzku nie sú zo zákona zimné pneumatiky povinné. Povinné sú len snehové reťaze vo vyznačených úsekoch.