ZDIEĽAŤ
Leto na Slovensku – roklina Suchá Belá
Medzi najkrajšie trasy v Slovenskom raji patrí roklina Suchá Belá. Nechajte sa zmámiť pohľadom na početné vodopády a rieku Hornád.

Jednou z najkrajších oblastí na Slovensku, ktorá je ako stvorená na turistiku, je Národný park Slovenský raj. V Slovenskom raji sa nachádza niekoľko trás určených pre skúsených i menej skúsených trekerov. Pre tých menej skúsených je ideálna nenáročná trasa cez roklinu Suchá Belá. Užite si leto na Slovensku spoznávaním Národných parkov a prírodných krás!

Národný park Slovenský raj je naozaj rajom

Pomenovanie raj na park Slovenský raj naozaj sedí. V parku sa nabažíte toľkými prírodnými krásami, že sa vám nebude chcieť odísť. Navyše sú trasy v parku veľmi dobre značené, udržiavané a podľa stupňa náročnosti sa niektoré dajú prejsť aj s deťmi. Dovolenka v Slovenskom raji je zaujímavá pre trekerov i rodiny s deťmi.

Národný park sa nachádza na Východnom Slovensku. Za Národný park bol vyhlásený v roku 1988. Na skoro dvadsiatich tisícoch hektárov sa nachádza 300 km turistiky prístupných, označených trás. Trasy vedú cez lávky, mosty, po skalách a popri roklinách. Keďže ide často o terén vlhký, je nutné nosiť turistické topánky. Napriek vysokému stupňu zabezpečenia lávok je turistická obuv dôležitým faktorom, aby ste sa nepošmykli. Dámska turistická obuv alebo obuv pre pánov vás bude niesť ako na obláčiku a vaše chodidlá sa vám poďakujú.

Čo vás čaká v rokline Suchá Belá

Roklina Suchá Belá je tak malebná, že sa označuje ako trasa pre zamilovaných. Ide o veľmi romantické miesto a turistickú trasu patriacu k najviac navštevovaným. Trasa je dlhá 9,5 km a prevýšenie trasy je 450 m. Túru by mali aj menej zdatní zvládnuť za približne 4 až 5 hodín. Za tento čas si užijete prechody cez lávky, mostíky a vysunuté rebríky.

Trasa cez roklinu Suchá Belá sa začína pri parkovisku Podlesok. Prvé kilometre trasy sú priam prechádzkou, počas ktorej uvidíte malé jazierka, kaskády alebo vodopády (Misové vodopády, Okienkový vodopád, Korytový vodopád). V druhej časti túry sa trochu zapotíte. Trasa začne mierne stúpať a je nutné prekonať tunely s lávkami a rebríkmi. Na pot a dychčanie zabudnete v momente, keď sa dostanete na vrchol rokliny. Pred vami sa rozprestrie scenéria ako z romantického filmu. Cez roklinu preteká rieka Hornád a vy budete mať pocit, že ste súčasťou vysokých skál.

Keďže ide o preferovanú trasu výletníkov, pripravte sa na viac turistov, ktorí si chcú užiť výhľady presne ako vy. Preto je lepšie túru začať v skorých ranných hodinách a nenechávať si výlet na poobede.