ZDIEĽAŤ
V stane na auto sa nemusíte obávať dažďa a ani hmyzu. Užite si leto v kempe naplno vďaka autostanom.

Láka vás myšlienka dovolenky pod stanom, ale obávate sa počasia? Hlavne na Slovensku je aj počas letných mesiacov riziko, že nevychytáte počasie a stan budete mať pod vodou. Vracať sa z druhej strany Slovenska kvôli vytopenému stanu nepoteší. My vám prezradíme, ako sa dá stanovať bez toho, aby ste sa museli obávať rozmarov počasia.

Stanovačka na inej úrovni

Nie všetci priaznivci spania pod stanom sú aj priaznivcami dobrodružného a menej komfortného pobytu v kempe. Klasické stany majú veľa nevýhod. Už rozkladanie niektorých typov môže byť problém. Ak stan nerozložíte správne, hrozí, že spadne pri poryvoch vetra. Nehovoria o tom, že keď zaprší, tak skončíte kompletne pod vodou. Ženy sa obávajú hmyzu a pri predstave zobudenia s myškou v spacáku im šedivejú vlasy.

Navyše klasický stan zaberie v kufri veľa mesta, riešením sú síce strešné boxy, ale nie každý box vlastní. Keď sa myšlienky stanovania s rodinou nechcete vzdať, máme pre vás tip – kúpte stan na auto.

Dva typy stanov na auto

Čo je stan na auto veľmi vysvetľovať nemusíme, pretože už názov samotný prezrádza, kde sa stan stavia. Autostany sa vlastne na streche nestavajú, pretože na nej po celý čas sú. Stan na auto je možné inštalovať na všetky vozidlá, ktorých strechu zdobia priečniky so strešnými nosičmi. Pozor si dávajte len na to, koľko zvládne vaše vozidlo uniesť. Overte si jeho dynamickú i statickú nosnosť.

Stany na auto sa delia na látkové a na stany s pevnou škrupinou. Oba typy majú výhody a nevýhody. Látkový stan je väčší, prespí v ňom štvorčlenná rodina. Rozťahovanie je o niečo komplikovanejšie ako u pevného stanu. Napriek tomu zvládne roztiahnutie každý za približne 10 minút. Autostany s pevnou škrupinou sa prakticky roztiahnu samé po vytiahnutí západok. Lenže ide o stany, do ktorých sa zmestia maximálne dve osoby.

Pokoj a nádherné výhľady

Na streche auta máte pokoj od hmyzu a obavy z dažďa alebo vlhkosti sa stanú minulosťou. Na nezaplatenie sú výhľady z výšky po zobudení. Veľa ľudí prekvapí aj to, že stany na auto majú vo vrchnej časti strešné okno, čo umožňuje sledovať nočnú oblohu. Z mäkkého matraca, ktorý pokrýva dno stanu, sa vám v noci hviezdy budú sledovať lepšie ako v kine. Kúpte strešný stan a toto leto sa bude niesť v znamení kempovania.