ZDIEĽAŤ

Kolobežka je čoraz bežnejším javom aj v našich uliciach. Považujete ju stále za netradičný dopravný prostriedok, ktorý vás na chodníkoch ohrozuje alebo ste sa už zaradili medzi jej priaznivcov?

Ak práve nad kúpou dobrej freestyle kolobežky uvažujete, zrejme je fajn spomenúť niekoľko jej najväčších výhod, ako aj parametre, ktoré by mala spĺňať.

Dobrá kolobežka nie je nikdy zlá

S dobrou kolobežkou odpadá postávanie na zastávkach MHD, aj otravné parkovanie na preplnených parkoviskách. Elektrická kolobežka je vskutku praktický dopravný prostriedok, ktorý vás dopraví všade, kam potrebujete bez stresov a celkom rýchlo. Oceníte ju najmä pri prepravovaní sa v meste na kratšie vzdialenosti. Dojazd väčšiny elektrických kolobežiek je približne 40 km, no na trhu sú už modely, ktorých dojazd je aj 50 kilometrov a viac.

Obrovskou výhodou kolobežky je jej kompaktnosť. Väčšina modelov je ľahká a bez problémov skladovateľná, takže svoju kolobežku si viete jednoducho zložiť a uložiť, kde sa dá.

Ovládať kolobežku nie je žiadny problém, stačí si zvoliť model v správnej výške a dostatočnej kvalite, aby sme si jazdu na nej vedeli dokonale vychutnať a nespôsobovala nám viac vrások ako úsmevov.

Vlastnosti dobrej kolobežky

Rám kolobežky býva zväčša z duralu, pričom práve od jeho kvality závisí celková nosnosť kolobežky. Najčastejšie je to od 100 do 120 kilogramov. Rozhodne sa vyplatí osobne skúsiť, nech viete, ako sa s ňou manipuluje a či vám vyhovuje.

Pozor aj na batériu, ktorá ovplyvňuje dojazd elektrickej kolobežky. Najčastejšie sa udáva v kilometroch, prípadne v minútach. Mnohokrát závisí práve od kvality batérie a tiež od terénu, v ktorom jazdíme.

Riadenie kolobežky by vám nemalo spôsobovať väčšie problémy. Najrozšírenejšie sú kolobežky s jednoduchým riadením s niekoľkými rýchlostnými stupňami.

Brzdenie na kolobežke je dôležité. Na výber sú brzdy bubnové, kotúčové alebo je použitý systém brzdy v zadnom blatníku. Pri drahších modeloch je k dispozícii aj elektrické brzdenie.

Kolesá sú buď nafukovacie, alebo bezdušové.

Dôležité doplnky

Nielen pri kúpe elektrokolobežky, ale rozhodne sa to týka aj detských kolobežiek, myslite tiež na funkčné doplnky, ktoré vašu jazdu spríjemnia, ale predovšetkým ju urobia bezpečnejšou. Chýbať by nemala prilba, správne osvetlenie a pri jazde v horšej viditeľnosti sa zíde aj reflexná vesta.