ZDIEĽAŤ
Jesenná turistika – čo si vziať so sebou?
Jesenná turistika – čo si vziať so sebou?

Ak už dlhšie zvažujete výlet v podobe turistiky na Slovensku, tak aktuálne jesenné počasie je ideálnym obdobím na realizáciu. Pestrofarebná príroda, posledné teplé dni a slnečné lúče vám vyčaria nezabudnuteľný zážitok.

Načo by ste nemali zabudnúť keď už viete, kam na výlet do prírody pôjdete a čo všetko by ste si mali vziať so sebou?

Čo si obuť?

V prvom rade je pri turistike najdôležitejšia vhodná turistická obuv. Počas jesene býva už na horách nepredvídateľné počasie, preto dbajte na správnu obuv, ideálne aby boli nepremokavé a s protišmykovou podrážkou. Počas chladnejších dní určite oceníte aj tepelne izolovanú obuv, ktorá ochráni vaše chodidlá pred chladným počasím. Do topánok nezabudnite ani na kvalitné ponožky či podkolienky, ktoré vás vedia ochrániť pred nepríjemnými otlakmi, zmiernia potenie a zabezpečia pohodlie vašim chodidlám.

Čo si obliecť?

Napriek tomu, že je vonku chladnejšie, prirodzene sa naše telo potí. Ideálnym riešením je navrstviť oblečenie a siahnuť skôr po termotričku, flisovej mikine a na to vodeodolnej a vetruvzdornej bunde. Na spodok sú skvelým riešením nohavice s odopínacou spodnou časťou, tak viete v prípade slnečného počasia z dlhých nohavíc vyčarovať za krátky čas letné kraťasy. V prípade veterného počasia je vhodné si vziať aj pokrývku hlavy, prípadne nákrčník.

Čo si zbaliť?

Balenie na turistiku závisí od toho, či idete na jeden alebo viacero dní, či idete s partnerom, štvornohým kamarátom alebo na výlety s deťmi. Určite si však treba zbaliť len nevyhnutné a potrebné veci, aby ste počas turistiky neoľutovali ten náklad, ktorý si so sebou celú cestu ponesiete. Verte, že každý gram navyše vie spraviť šarapatu. Preto aj keď sa vyberiete len na nenáročnú turistiku v podobe výstupu na naše hrady a zámky na Slovensku a absolvujete tak jednodňový výlet, nezabudnite na pitný režim, malý snack, papierové vreckovky, náhradné tričko, vreckový nožík, minilekárničku a nabitý telefón s mapou.

Ak si chcete rozšíriť obzory a dozvedieť sa viac o lokalitách, ktoré ste doteraz nenavštívili, inšpirovať sa môžete na stránke miribord.com.