ZDIEĽAŤ

Hoci predpovede na letné dovolenky boli ešte nedávno veľmi negatívne, situácia sa postupne zmenila k lepšiemu a stále viac Slovákov ide autom do Chorvátska alebo iných, z pohľadu pandémie bezpečných krajín. Aj na zahraničných cestách sa môže stať nehoda, ktorej budete súčasťou a preto by ste mali byť pripravení na všetko.

Nezabudnite na Zelenú kartu

Základom vycestovania nielen na zahraničné cesty, ale aj tie naše, je platné povinné poistenie auta, bez ktorého by ste nemali auto ani naštartovať. Pri balení sa nezabudnite pozrieť, či je to vaše poistenie platné a dokedy. Situáciu, že by ste spôsobili nehodu bez tohto poistenia by nechcel zažiť nikto, pretože by vás to stálo dosť veľa peňazí. Súčasťou každého jedného povinného poistenia je Zelená karta, ktorú treba mať pri sebe. Je to medzinárodný doklad, na základe ktorého preukazujete spomínané poistenie, no nie v každej európskej krajine je platné. Na prednej časti karty si overte, či je na zozname destinácia, do ktorej sa chystáte a určite nezabudnite ani na kópiu tejto karty. Potrebná bude v prípade, ak by si originál vyžiadali zahraničné úrady.

Čo všetko skontrolovať pred cestou

Je jedno, do akej krajiny sa vyberiete, no budete mať pred sebou dlhú trasu a preto by mal byť aj stav vášho vozidla viac než dobrý. Zvoliť si budete musieť nielen trasu, akou sa vydáte, ale aj čas, kedy vyrazíte. Neodporúčame ísť cez víkend, vtedy je na cestách najviac dovolenkárov a mohli by ste sa nielen zdržať, ale aj zažiť nepríjemné situácie. Hoci tento rok nie sú cesty také preplnené, je omnoho pohodlnejšie šoférovať na prázdnej diaľnici.

Dôležitá je aj kontrola auta a to výbavy a technického stavu. Skontrolovať by ste mali svoje letné pneumatiky, ktoré by nemali byť nijako poškodené a mali by spĺňať kritériá na takúto cestu. Ak by ste na nich našli nejaké trhliny alebo iné zničené miesta, odporúčame ich radšej vymeniť za nové. Nemusíte hneď kupovať tie najlepšie letné pneumatiky na trhu, no na poškodených pneumatikách by ste riskovať takú cestu nemali. Rovnako je dobré pozrieť sa aj na hliníkové disky, ktoré musia byť tak isto v dobrom stave. Ak je v tomto smere všetko v poriadku, nezabudnite sa pozrieť aj na výbavu auta. Veľmi dôležitá je lekárnička, platné uzatvorené poistenie auta, rezerva v prípade poškodenia pneumatík, dostatočná hladina oleja, počet reflexných viest a aj voda v ostrekovačoch. Toto všetko vám zabezpečí príjemnú a pohodlnú jazdu bez zbytočných komplikácií.