ZDIEĽAŤ

Dovolenka pri mori sa pre mnohých tento rok premenila na neuskutočniteľný sen. Či už ste ju zrušili sami pre obavy z koronavírusu, alebo zo zodpovednosti za zdravie vás a vašich blízkych, relax a zaslúžený oddych si odoprieť nemusíte. Práve naopak – stačí si len vybrať správnu destináciu – stráviť ju na Slovensku. Navyše, prispieť na dovolenku vám môže v tomto prípade aj zamestnávateľ prostredníctvom rekreačného poukazu.

Podporíte ťažko skúšaný cestovný ruch na Slovensku a ešte aj ušetríte peniaze z rodinného rozpočtu – a to sa oplatí. Už od minulého roka môže totiž zamestnávateľ, ktorý spĺňa zákonom stanovené podmienky, svojmu zamestnancovi uhradiť náklady na dovolenku na Slovensku až do výšky 55 % z hodnoty 500 € (tzn. že zamestnávateľ hradí čiastku 275 € a  zvyšok si platí zamestnanec).

Keď má firma aspoň 50 zamestnancov, je to dokonca zákonná povinnosť zamestnávateľa. Ak má zamestnancov menej, môže rekreačné poukazy poskytnúť aj v tom prípade, no na báze dobrovoľnosti – všetko je teda na rozhodnutí vedenia firmy. Potom už stačí iba to, aby zamestnanec pracoval vo firme v pracovnom pomere minimálne 2 roky bez prerušenia (prípadne alikvotnú časť pri skrátených úväzkoch) a môže o príspevok na rekreáciu požiadať.

Aj pre rodinu

Ak si teda vyberiete dovolenku na Slovensku – kúpeľný pobyt, wellness pobyt či zážitkový pobytový balíček pre celú rodinu, informujte sa u svojho zamestnávateľa o možnosti spolufinancovať ho rekreačným príspevkom. Príspevok dokonca nemusíte využiť iba vy sami, môžete doň zahrnúť aj účty za ubytovanie rodinných príslušníkov. Maximálne však dostanete len spomínaných 275 eur, čo však určite nie je zanedbateľná suma. Príspevok sa dá tiež využiť na tábory pre školopovinné deti.

Jednoduchšia administratíva

Ak ste zamestnávateľ a premýšľate, ako zahrnúť túto zákonnú povinnosť či benefit pre zamestnancov s čo najmenšou byrokratickou záťažou, neprehliadnite portál Up Rekrea. Táto platforma na správu rekreačných príspevkov od spoločnosti Up Slovensko zjednodušuje administratívu, je intuitívna, vďaka nej budete mať prehľad v žiadostiach od zamestnancov a postará sa tiež o prípravu všetkých potrebných dokladov, podkladov pre zúčtovanie a dokumentov.

Ako fungujú rekreačné príspevky?

Cez platformu Up Rekrea si môžu zamestnanci pohodlne vybrať zo 6 000 ubytovacích zariadení na Slovensku, kde sa dá rekreačný poukaz využiť (podľa zákona však musí pobytový balík zahŕňať minimálne 2 prenocované noci). Zamestnanci cez Up Rekrea zaplatia pobyt kreditom  prostredníctvom QR kódu v mobile alebo v tlačenej podobe, prípadne online pri rezervácii ubytovania na najpopulárnejších ubytovacích portáloch na Slovensku.

Viac sa o rekreačných poukazoch dozviete na stránke www.up-slovensko.sk.