ZDIEĽAŤ

Radi jazdíte na motorke? A chceli by ste niekam ísť aj na viacej dní? Ak nemáte skúsenosti s dlhším cestovaním, iste uvítate niekoľko rád a tipov, ako si cestovanie s motorkou čo najviac užiť. A aby sa už zo samotnej cesty nestala nočná mora, je treba dodržať niekoľko základných vecí.

Na čom vyraziť

V podstate je možné vyraziť na hocijakej motorke, avšak nie vždy bude cesta s naloženou motorkou príjemná a pohodlná. Pre dlhšie výlety a väčšie vzdialenosti sú vhodné najmä cestovné endurá.

Príprava motorky

Pred odchodom na dovolenku je najdôležitejšia samotná príprava stroja. Neodporúča sa ju podceniť, predsa si asi väčšina z nás chce užiť dovolenku a vrátiť sa zdraví domov. Preto doplňte prevádzkové kvapaliny a prezrite celú motorku, či niekde niečo nechýba, nekvapká alebo nie je treba pritiahnuť. Ceny v zahraničných servisoch sú veľmi často oveľa vyššie ako na Slovensku.

Je vhodné mať na motorke aj kvalitné obutie. Dobrou voľbou sú napríklad pneumatiky Continental, ktorých výrobca má s výrobou moto pneumatík dlhoročné skúsenosti. Sú to totiž práve pneumatiky, ktoré musia čeliť nástrahám často nepríliš kvalitných vozoviek a ciest.

Ako si zabaliť

Zabaliť si veci na krátku cestu nie je žiadna veľká veda. Tých pár vecí sa vám zmestí v podstate hocikde. Ale ak máte naplánovanú dlhšiu cestu, je už treba zvážiť, čo budete potrebovať a bez čoho sa zaobídete. Pretože je priestor na motorke veľmi obmedzený, zamyslite sa pri balení nad tým, či naozaj využijete všetko, čo ste si nachystali.

Je dobré si znova po nejakej dobe všetko prezrieť a možno prídete na to, že to zvládnete aj bez pätnástich tričiek a troch párov topánok. Drogériu nakúpte v malých cestovných baleniach, prípadne si zožeňte malé fľaštičky do 100 ml a do nich si všetko potrebné odlejte. Pri balení využite aj zdanlivo nevyužiteľné miesta, ako sú napríklad topánky alebo prázdny ešus.

Čo si zobrať so sebou

Určite nezabudnite na motolekárničku a ďalšiu povinnú výbavu. Vhodné je zobrať si so sebou aj rezervnú spojku na reťaz, lepenie na pneumatiky, prípadne sadu na opravu defektov, náhradné poistky či sťahovacie pásky. Vždy si tieto dôležité veci zabaľte ako prvé a nechajte si ich niekde po ruke pre prípad nečakanej udalosti.

Nezabudnite skontrolovať pneumatiky, na cestách číha veľa nástrah.

Kde to všetko dať

Je dôležité rozmiestniť kufre a batohy tak, aby ste mali náklad rozložený rovnomerne na obidve strany. Nie je nič horšie, ako keď sa musíte celú cestu sústreďovať na to, aby ste motorku udržali v rovnováhe. Preto ťažké veci dávajte na dno kufra, ľahké veci ako karimatka, spacák či oblečenie patria navrch. Kufre dajte čo najbližšie k ťažisku motorky.

Ak dodržíte týchto pár rád, príprava na budúcu dovolenku bude úplná hračka. Urobte si zoznam vecí a budete tak mať dokonalý prehľad o tom, čo je nutné zobrať si so sebou a čo môže zostať doma. Ďalšia cesta tak už bude bez stresu a zbytočného zdržovania pred odjazdom.

 

Zdroje foto: Flickr.com, Pixabay.com